Mam ogromne kompleksy. Jak uwierzyć w siebie?

Witam. Mam 26 lat i poważny problem z poczuciem własnej wartości, a raczej z jego kompletnym brakiem. W zasadzie nie wiem od czego zacząć. Ciągle towarzyszy mi uczucie, że jestem do niczego, do niczego się nie nadaję.

Pochodzę z rodziny, w której alkohol był często obecny i wszystkie jego skutki, lecz zawsze wydawało mi się, że sobie z tym poradzilam. Od ponad dwóch lat mieszkam z moim narzeczonym, mamy fantastyczną, 14-miesięczną córeczkę. Mam średnie wykształcenie bez matury, ostatnio chodzi mi po głowie myśl, żeby iść do jakiejś szkoły, może zdać w końcu tę maturę, ale natychmiast pojawia się kolejna myśl, że to nie ma sensu, bo i tak pewnie sobie nie poradzę, nie będzie mi się chciało itp.

Ciągle myśle, że jesem na wszystko za głupia, za brzydka, nieudolna, bezmyślna itd.Chciałabym z tym wreszcie skończyć. Boję się, że wychowam córkę na swoje podobieństwo, a tego bym nie chciała. Co mam zrobić ze sobą? Do kogo się zwrócić?

Witam!

Osoby wychowujące się w rodzinach z problemem alkoholowym mają wiele problemów w dorosłym życiu. Dorastanie w takich warunkach wiąże się z powstawaniem u dorastających dzieci wielu deficytów rozwojowych, problemów psychicznych oraz poczucia winy.

Pani ma bardzo niską wiarę we własne zdolności i możliwości oraz bardzo niską samoocenę. Warto popracować nad tym i zmienić Pani obraz siebie. Odpowiednia dla Pani byłaby terapia dla DDA - dorosłych dzieci alkoholików. Mogłaby Pani przepracować trudne sprawy z dzieciństwa i zamknąć tamten okres swojego życia, nauczyć się, jak sprawnie funkcjonować i zmienić swoje pojęcie siebie i rzeczywistości.

Jest Pani bardzo wartościową kobietą i na pewno będzie Pani dobrą matką. Jednak może Pani popracować nad swoim samopoczuciem, by móc cieszyć się życiem i osiągać sukcesy. Dlatego warto, by skorzystała Pani z takiej terapii.

Pozdrawiam