Możliwość stosowania słodziku przy refluksie żołądkowo-przełykowym

Witam od dwóch miesięcy mam stwierdzony refluks żołądkowo-przełykowy i obecnie przebywam na diecie niskostrawnej w której mam wykluczone stosowanie cukru i soli. Niestety brak stosowania cukru szczególnie w herbacie powoduje u mnie odruch wymiotny. Ostatnio przeczytałam o zdrowym słodziku o nazwie stewia, dla osób chorych na cukrzycę. Czy ja przy moim schorzeniu mogłabym rownież stosować powyższy słodzik????? Jeżeli nie to co mogłabym aby trochę słodzącego zastosować. Z góry dziękuje za pomoc

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

witam,
nie nalezy najlepiej stosowac zadnych substancji slodzacych.
Jednak w ostatecznosci najlepszym slodzikiem bedzie ksylitol.
stewia niestety nie jest zbyt dobrze przebadana w polsce, brakuje dokladnych badan i dobrej jakosci preparatow z czysta stewia

Po pierwsze - przy refluksie nie powinna Pani pić herbaty, gdyż działa ona drażniąco na ściany przewodu pokarmowego i może potęgować objawy choroby (tak jak kawa, kwaśna żywność i żywność bogata w błonnik). Stewia jest bardzo specyficzną substancją słodzącą, gdyż ma jednocześnie gorzki smak. Na razie uważa się ją za bezpieczną, choć nie zostało to jeszcze dostatecznie zbadane. Jeżeli poszukuje Pani naturalnego słodkiego smaku - polecam ksylitol lub erytrol - obydwa produkty pozyskiwane z roślin, odrobinę mniej słodkie niż cukier, o niskiej kaloryczności (zdaża się, że w większych dawkach mogą wywoływać biegunki), ich zaletą jest także to, że nie zmieniają smaku produktów.