Na co mogą wskazywać te wszystkie objawy u 28-latki?

Witam, moje problemy zaczęły się w lipcu zeszłego roku. Zaczęło się od mocnych zawrotów głowy i zaburzeń równowagi, doszły do tego zaburzenia czucia nóg, trzęsienie się i nudności (ataki paniki?). Po wielu wizytach u lekarzy, karetkach itd zdiagnozowano zapalenie zatok i przepisano antybiotyk, który na jakiś czas zadziałał. Na początku tego roku pojawiły się bóle stawów i ścięgien, dlatego poprosiłam lekarza domowego o morfologie krwi by zobaczyć poziom magnezu. Magnez w normie, ale wtedy całkiem przypadkowo w wynikach zobaczyłam Borrelien igM-Ak (LIA) pozytywny. Po 4 tygodniach zbadano również Borrelien igM-Ak (Line-Blot/LIA), który wyszedł negatywny i Borrelien igG-Ak (LIA) wynik <10U/ml (norma <10). Ugryzienia kleszcza nigdy nie zauważyłam, i nigdy niczego takiego też nie leczylam. Mój lekarz rodzinny w Niemczech twierdzi, że borelioza była, ale w tym momencie jest uśpiona i nie mam co się martwić, a wszystkie te objawy to po prostu ze stresu... Dodam, że z upływem czasu jest mi coraz gorzej, doszedł ból w klatce piersiowej, ciągnący ból lewej nogi, pulsujący ból kolan, lędźwi, nadgarstków, ścięgien u rąk i palców. Nie trwa on długo, ale pojawia się ciągle gdzie indziej. Do tego straszne bóle głowy (uciskające) i bardzo częste mdłości, bóle zatok, czasem pieczenie głowy i drętwienie palców. Od kilku miesięcy też strasznie pocę się w nocy, choć nie wiem czy to akurat nie jest przez kołdrę... Nie wiem co robić, lekarz ma mnie za wariatkę już chyba, twierdzi że to przez stres, ja czesto nalegam na badania krwi bo jest mi coraz gorzej. Reumatolog nic nie widzi, bylam też na tzw Schmerztherapie, gdzie przepisano mi masaże które nic nie pomagają (podejrzewano że moja stojąca praca może powodować bóle stawów), potem skierowano mnie do ginekologa bo mam przeciwciała Chlamydii i lekarz twierdził że to to. Zrobiłam badania, wyszła inna bakteria którą leczę właśnie doksycykliną i mam wielką nadzieję że te moje inne objawy również choć trochę ustąpią. Ale gdzie szukać przyczyny, do kogo się kierowac? Objawow jest bardzo dużo, stresu nie mam, powiedziałabym nawet że jeszcze nigdy w życiu nie układało mi się tak jak teraz.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

na początek warto zadać pytanie, czy w lipcu, kiedy to datuje Pani początek dolegliwości wydarzyło się coś co mogło zapoczątkować tę lawinę dolegliwości. Czy mogło dojść do jakiejś infekcji, zakażenia, wypadku, silnego wstrząsu na tle psychicznym? W drugim punkcie warto się zastanowić, czy prowadzi Pani wystarczająco zdrowy i higieniczny tryb życia. Jak Pani oceniłaby swoją odporność, bo wywnioskować można, że cechuje Panią podatność na różne dolegliwości. Wielość objawów jest tak rozległa, że trudno wskazać jedną przyczynę. Pomóc mogłyby kompleksowe badania. Może warto przyjrzeć się gospodarce hormonalnej organizmu, część objawów mogłaby wskazywać na chorobę Hashimoto, która jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że organizm produkuje swoiste przeciwciała skierowane przeciwko zdrowym komórkom organizmu – w przypadku choroby Hashimoto są to przeciwciała anty-TPO-Ab skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO), która odpowiedzialna jest za przekształcenie jodków w jod. Zaburza to produkcję hormonów tarczycy, doprowadzając do niedoczynności tarczycy. Chorobie Hashimoto mogą towarzyszyć inne choroby na tle autoimmunologicznym: reumatoidalne zapalenie stawów , cukrzyca, choroba lub zespół Addisona.

Objawy, które Pani opisuje wskazywać mogą na stosunkowo nową jednostkę chorobową jaką jest fibromylagia. Przyczyn tej choroby upatruje się głównie w czynnikach środowiskowych, które wywołują u pacjenta chroniczny, silny stres. Jej główne objawy to ból mięśni i stawów, którym towarzyszy silne, długotrwałe zmęczenie, może wystąpić także depresja. Chorzy na fibromialgię zauważają u siebie także zespół niespokojnych nóg, mają problemy z jelitami, odczuwają drętwienie i mrowienie w łydkach. Może wystąpić również wrażliwość na hałas. Wydaje się, że w drodze dochodzenia do zdrowia ważne jest również, żeby podczas konsultacji psychologicznej wykluczyła Pani objawy psychosomatyczne. Życzymy zdrowia i szybkiej trafionej diagnozy oraz zapraszamy do lektury artykułów, może będą Pani pomocne:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/fibromyalgia-objawy-rozpoznanie-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychosomatyczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.