Nagłe przebudzenia w czasie zasypiania

Witam. U mnie problem z zasypianiem występuje w takiej postaci, że w fazie zasypiania, kiedy już tracę świadomość, nagle intensywnie się przebudzam... Towarzyszy temu stan lękowy, głębokie oddychanie jakbym się dusił przy zasypianiu i przyspieszona akcja serca. Czuję się jakbym umierał. Trwa to chwilę, ale powtarza się czasami 2-3 razy, czasami więcej. Podczas zasypiania nie mogę też kłaść się na lewym boku, bo mam dziwne uczucie ucisku po lewej stronie klatki piersiowej, jakby moje żyły się zatykały.

Co dziwne, jak już jednak uda mi się zasnąć i przebudzę się w nocy po kilku godzinach, to ponowne zaśnięcie nie sprawia mi problemów, nawet gdy kładę się na lewym boku. Taki stan też nie trwa regularnie, miewam 3-4 noce, w które zasypiam bez problemu, a są noce też 4-5 pod rząd, które cechują się ww. objawami. Mam 26 lat, jestem szczupły - 178 cm wzrostu, 72 kg wagi. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie,

Opisywane objawy mogą wskazywać na parasomnie pod postacią lęków nocnych.

W tym zaburzeniu, zazwyczaj w pierwszej godzinie snu pojawiają się epizody pobudzenia z niepokojem, lękiem i objawami autonomicznymi (przyspieszenie czynności serca, oddechu, rozszerzenie źrenic). Te incydenty trwają krótko. Lęki nocne związane są z cyklem snu, dlatego nie pojawiają się ponownie po upływie kilku godzin.

Tego typu objawy wymagają różnicowania z niektórymi postaciami padaczki. Lęki nocne typowo występują w dzieciństwie, jeśli po raz pierwszy wystąpiły  w wieku dorosłym, to wskazana jest diagnostyka neurologiczna.

Jeśli zostanie wykluczona przyczyna organiczna, to proszę rozważyć wizytę u psychiatry, który może zaproponować leki uspokajające, ułatwiające zasypianie. Jeśli przeżywa Pan obecnie stres, co może być czynnikiem wyzwalającym zaburzenia snu, to wskazana byłaby również rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą.

Serdecznie pozdrawiam