Napady jedzenia pomimo braku głodu

W wieku 15 lat schudłam 20kg. Po 5 latach nadal notorycznie myślę o jedzeniu. W ciągu ostatnich 3 lat przytyłam 17kg. (170cm/77kg) Mam napady na jedzenie, czas czuję "ochotę" na coś, mimo że nie jestem głodna. Potrafię iść do sklepu po słodycze, rozłożyć je na łóżku zjeść na raz parę czekolad, a później nie mam pojęcia czemu to zrobiłam. Tak jakbym robiła to nieświadomie. Chcę schudnąć. Ciągle zaczynam, ale po paru dniach zdrowego jedzenia, znów jest to samo. Już nie mam siły..Co ze mną nie tak?

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Objawy jakie Pani opisuje dotykają część kobiet, które próbują kontrolować wagę za pomocą rożnego rodzaju diet: napięcie wynikające z chęci utrzymania diety, napady jedzenia, po których występuje poczucie winy w związku ze złamaniem postanowienia i intensywne diety pomiędzy epizodami objadania się jako rekompensata. To charakterystyczne przy występowaniu tzw. zaburzeń jedzenia. Szczególnie że pierwszy duży spadek wagi miał miejsce w wieku nastoletnim (domyślam sie ze schudła Pani wtedy stosując dietę?).
Żeby postawić diagnozę jaki to konkretnie typ zaburzenia potrzeba więcej informacji (nie pisze Pani jak często to się zdarza i co dzieje się z Panią bezpośrednio po napadach jedzenia). Z opisu wynika, że jest to dla Pani bardzo męczące, dlatego zachęcam by jak najszybciej udała się Pani do psychoterapeuty by uzyskać wsparcie i fachową pomoc.
Warto przyjrzeć się w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do "napadów na jedzenie", ponieważ objawy powyższe wskazują na trudności w radzeniu sobie z napięciem emocjonalnym w życiu codziennym. Psycholog pomoże dostrzec związek między przeżywanymi emocjami, pojawiającymi się myślami a objadaniem się. Pomoże to Pani przerwać błędne koło stosowania diety na przemian z napadami niekontrolowanego jedzenia.

Wygląda to na zaburzenia odżywiania. Proponuję udać się do psychologa i podjąć z nim pracę nad tym problemem. Pozdrawiam