Niechęć do spotykania z innymi ludźmi

Witam, mój mąż ma 36 lat odkąd pamiętam grał na komputerze po kilka godzin dziennie. Mamy 4 dzieci , ostatnio powiedział że nie lubi innych ludzi dlatego nigdzie ze mną nie wychodzi. Czasem się zdarza że wyjdziemy do kina ale o spotkaniu ze znajomymi można tylko pomarzyć. Ja oczywiście się spotykam ale on zawsze ma jakieś wytłumaczenie. Woli komputer od spotkań z ludźmi. Czy powinnam się martwić? Czy jest to objaw jakiegoś schorzenia? Pozdrawiam czytelniczka

Witam Panią. Napisała Pani, że odkąd pamięta mąż dużo czasu spędzał przy komputerze. Drugi ważny dla Pani aspekt to izolacja od kontaktów z ludźmi. Trudno mi wywnioskować czy obserwuje i doświadcza ich Pani jako współwystępujących lub czy np. stronienie męża od bezpośrednich kontaktów z ludźmi pojawiło się później. Innym pytaniem jest czy mąż wyłącznie poświęca czas na gry komputerowe czy za pomocą komputera nie utrzymuje kontaktów np. przez portale społecznościowe. Z pewnością jest dla Pani trudne, że Pani czuje potrzebę kontaktowania się, spotykania z ludźmi i stara się Pani ją realizować a mąż w tym nie uczestniczy. Od pewnego czasu głośniej się mówi o tzw. uzależnieniach behawioralnych. W celu poprawy samopoczucia, oderwania się od nieprzyjemnych uczuć i innych powodów ludzie nie tylko sięgają po środki psychoaktywne takie jak alkohol, narkotyki, ale również podejmują aktywności, które dają podobny efekt co wspomniane środki. Może Pani zadzwonić do telefonu zaufania w tej sprawie i przy pomocy konsultanta przyjrzeć się sytuacji związanej z Pani mężem. Podaję link do strony http://www.psychologia.edu.pl/kryzysy-osobiste/telefon-dla-osob-uzalenionych-behawioralnie.html Pozdrawiam Panią.

Witam,
Prawdopodobnie mąż jest uzależniony od komputera. Aby to zmienić on sam musiałby podjąć decyzję o zmianie zachowania. Jeżeli tego nie robi to znaczy że czuje się z tym dobrze. Pani ma swoich znajomych, a on ma wirtualny świat i wirtualnych znajomych. Jednak jest to niebezpieczne, ponieważ uzależnienie rozprzestrzenia się szybko i może zająć inne obszary życia. Proszę z mężem porozmawiać o jego uzależnieniu, być może mąż nie jest przekonany że to co robi go uzależnia. Nie jest to też dobry przykład dla dzieci.

Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl/