Niechęć do spotykania się z ludźmi

Zauważyłem że od jakiegoś czasu unikam ludzi kiedyś nie unikalem ludzi zawsze w miarę możliwośći spotykalem widywalem zobaczylem się z nimi teraz niechęć z ludźmi widywac od czego to zależy czy od tego że ludzie skrzywdzili mnie jakiś sposób czy inna przyczyna

Wycofanie z relacji społecznych może wynikać z chwilowego kryzysu, nadmiaru stresu czy przeciążenia, potrzeby zmian, ale także być początkiem, pierwszym sygnałem poważniejszych zaburzeń (np depresji). Warto porozmawiać z psychologiem.

odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam, przyczyn niecheci o ktorej Pan napisal, rezygnacji z pewnej aktywnosci moze byc wiele.Zachecam do spotkania z psychologiem i rozmowy na ten temat. Pozdrawiam serdecznie.

Tak jak piszą inni psychologowie trudno o wskazanie jednoznacznej przyczyny. Unikanie związane jest z jakiegoś rodzaju lękiem. Jego charakter można wyjaśnić np. w procesie psychoterapii. Może być to również symptom stanu depresyjnego. Na pewno uczucie niechęci do kontaktu z ludźmi niesie ze sobą pewien dyskomfort dla Pana. Samo unikanie może zwiększać poczucie niepewności w relacjach interpersonalnych i powodować niechęć do przełamywania tych oporów. Moment, w którym zdaje sobie Pan sprawę, że coś się zmieniło w tym jak pan czuje się w tego typu sytuacjach jest odpowiedni na podjęcie decyzji o zmianie i przerwaniu błędnego koła unikania. Dobry psychoterapeuta może Panu pomóc określić jak poważny jest problem i czy faktycznie wymaga pomocy specjalisty.
Powodzenia!