Jak sobie radzić w kontaktach z ludźmi

Moje pytanie dotyczy fobii społecznej. Nie wiem jak sobie radzić w kontaktach z ludźmi, nie chcę się z nimi spotykać i czuję, że ich nie potrzebuję, ale z drugiej strony zazdroszczę innym, że potrafią bez bólu głowy, żołądka wyjść i się z nimi spotykać; bez żadnych wymówek. Jak mam sobie radzić, żeby spotykanie z ludźmi nie było okupione lękiem i objawami somatycznymi?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Nie napisał(-a) Pan/Pani nic na temat tego, czy leczy się Pan/Pani na fobię społeczną. Czy bierze Pan/Pani jakieś leki przeciwlękowe? Uczęszcza Pan/Pani na psychoterapię? Fobia społeczna w skrócie nieuzasadniony lęk przed kontaktami z ludźmi, któremu towarzyszą objawy somatyczne. Jak sobie poradzić z tym lękiem? Najlepiej poprzez uczestnictwo w terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym, w grupach wsparcia czy terapii grupowej, która pozwala oswoić lęk przed spotkaniem z obcymi osobami i docenić obecność innych ludzi w swoim życiu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Mgr Kamila Drozd

Ważne jest to, co Pan czuje. Pisze Pan, że nie chce się spotkać z ludźmi, nie ma takiej potrzeby. Warto zająć się tymi uczuciami. Odnaleźć źródło tych kłopotów. Zrozumieć, co tak naprawdę Pana przeraża, budzi lęk, złość i niechęć.
Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że kontakt z drugim człowiekiem jest zawsze trudny i okupiony cierpieniem. Nie mamy wpływu na to, co zrobi druga osoba, czy będzie nam przychylna czy też nie. Często w relacjach z innymi ludźmi czujemy się odtrącani, niechciani, ignorowani. To wszystko budzi lęk, gniew, rozczarowanie.
Jedne osoby radzą sobie lepiej z tymi trudnymi uczuciami, drugie gorzej. W przypadku, gdy objawy somatyczne są szczególnie uciążliwe, warto pomyśleć o terapii.