Niechętne chodzenie do szkoły

Witam. W tamtym roku rozpoczęłam naukę w technikum od I klasy z powodu zmiany kierunku (jestem rok do tyłu). Nie potrafię się zmusić do tego, aby regularnie chodzić do szkoły, od zawsze mam taki problem. Nie mam problemów ze wstawaniem wcześnie ani z nauką ale sama myśl o pójściu do szkoły zniechęca mnie do czegokolwiek. W tym roku znowu nazbierałam sobie nieobecności i zaliczałam połowę przedmiotów. Czy liceum dla dorosłych + praca to dobry pomysł?

Witam. Zachęcam Panią do kontynuowania nauki w technikum do którego Pani obecnie uczęszcza. Licea dla dorosłych rządza się zupełnie innymi prawami, zajęcia odbywają się w weekendy. Podczas gdy wielu Pani rówieśników będzie wypoczywało Pani będzie musiała chodzić na zajęcia, dodatkowo będzie Pani zmęczona z powodu pracy. Jeżeli ma Pani możliwość zachęcam do kontynuowania nauki. Pozdrawiam

Witam
To może być pewnym rozwiązaniem. Musisz jednak mieć świadomość, że dużo trudniej jest się uczyć i pracować jednocześnie. Myślę, że najważniejsze jest ustalić ze sobą jak chciałabyś pokierować swoim życiem, co chciałabyś robić - jaki zawód zdobyć. Gdy odpowiesz sobie na te pytania - łatwiej będzie Ci pokonywać trudności i własne ograniczenia.
Pozdrawiam Ludmiła Kubiak

Witam,
odpowiedź na to pytanie bardzo zależy od tego, co powoduje tą niechęć w chodzeniu do szkoły i myślę, ze bardzo ważne jest odpowiedzieć sobie na to pytanie. Odpowiedź na to pytanie, da Pani także bardziej szczegółowe odpowiedzi, już co do konkretnych kroków życiowych. Myślę, ze warto skorzystać z pomocy psychologa, jakichś konsultacji, być może jest nawet taki w szkole, może nawet to być jakiś psycholog zajmujący się poradnictwem w sprawie kariery. To tak na pierwszy moment dla uzyskania wsparcia, wytyczenia jakiegoś kierunku. Niewykluczone jest także, że u podstaw tych trudności leżą nieco głębsze problemy, gdyby tak się okazało wówczas warto także pomyśleć o psychoterapii. Jeśli chodzi o praktyczne rozwiązania pewnie rożne możliwości wchodzą w grę, warto jednak szukać swoich powodów, dla których chce Pani podjąć taką a nie inną decyzję, tego czego Pani, tak na prawdę, chce i potrzebuje, zdarza się czasem, że żeby to odkryć potrzeba czyjejś pomocy. Istnieje także pewne niebezpieczeństwo, ze pewne decyzje podejmujemy z lęku przed rożnymi rzeczami, nawet i przed spełnieniem naszych prawdziwych potrzeb, marzeń. Warto zawsze dobrze przemyśleć co kieruje nami w chęci podjęcia takich a nie innych rozwiązań i zastanowić się, czy to rzeczywiście jest dla nas dobre. Życzę powodzenia. Pozdrawiam.

Warto przyjrzeć się skąd bierze się niechęć? Co Panią blokuje? Czy coś w relacjach z rówieśnikami? Czy autorytetami? Być może jest coś trudnego w relacji z rodzicami? Albo w kwestii poczucia wartości, pewności siebie, zaufania itp?
Może warto spotkać się z psychologiem i przyjrzeć temu problemowi także pod kątem diagnozy fobii szkolnej?