Niekontrolowane napady łez u 28-latki

Mam 28 lat. Od kilku lat mam problem z "płaczliwością". Na początku pojawiały się w okresie owulacji i miesiączki. Teraz to płakanie przy każdej możliwej okazji. Wystarczy mały bodziec - słodkie zdjęcie, kilka słów o czymś miłym/smutnym. Ostatnio rozpłakałam się przy reklamie. Uważam się za osobę przesadnie zrównoważoną emocjonalnie. Bardzo rzadko się stresuję, rzadko też płaczę "emocjonalnie". Mam natomiast niekontrolowane napady "łez", również gdy coś żywiołowo opowiadam.

Dodatkowo warto sprawdzić u lekarza ginekologa wpływ zmian hormonalnych na huśtawkę nastrojów.

Witam,
możliwe, że właśnie "przesadnie zrównoważona emocjonalność" jest powodem łez w innych sytuacjach. Jeżeli jest to dla Pani problematyczne może Pani udać się do psychoterapeuty na konsultację.
Pozdrawiam

Witam Panią serdecznie. Już w mailu Pani o sobie napisała, że jest "przesadnie" zrównoważona emocjonalnie co wydaje się bardzo ciekawe. Z drugiej strony widzimy jednak dużą labilność w emocjach. Oczywiście można ją tłumaczyć zmianami hormonalnymi w poszczególnych fazach cyklu miesięcznego, ale może przyczyna tkwić również w blokowanych na co dzień emocjach. Jeżeli objaw, który Pani opisuje jest dla Pani uciążliwy, sprawia trudność lub przykrość radziłabym udać się przynajmniej na konsultację do doświadczonego psychologa - psychoterapeuty. Ja polecam szczególnie psychoterapię psychodynamiczną lub analityczną. Dzięki takiej pracy będzie miała Pani okazję przyjrzeć się dokładnie swoim emocjom, nauczy się Pani rozpoznawać momenty i przyczyny ich blokowania i nie dopuszczać do tego. Niekontrolowany płacz powinien ustąpić. Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz