Niepełne oddawanie stolcu

Witam, codziennie rano chodzę do toalety. konsystencja kału ok, łatwo wydalam stolec, ale do pewnego momentu potem zwiększam parcie, czuję, że jeszcze coś zostało, wstaję i znów siadam na sedesie i jeszcze coś wychodzi. nie mogę pozbyć się uczucia,żęe coś zostało, czasem jeszcze po jakimś czasie coś "wyleci". to uczucie trwa cały dzień. Wiem, że mam bardzo napięte mięśnie miednicy. Nie mam wzdęć i bólu brzucha. Czasem mnie piecze po.to IBSczy kwestia tych mięśni? jakie leczenie i przyczycyna?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Dzień dobry :)

W takiej sytuacji należy się dokładnie przyjrzeć Pani diecie, która może dostarczać za mało błonnika. Składnik ten jest zawarty m.in. w produktach tj. warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, otręby, płatki owsiane, ryż brązowy) czy bakalie i jest odpowiedzialny za prawidłową perystaltykę jelit oraz ich oczyszczanie z resztek pokarmowych.

Polecam wizytę u dietetyka, który ustali odpowiedni plan żywieniowy.

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

0

Witam Panią,

przyczyna może leżeć po stronie diety lub gastrycznej. Najlepiej udać się do dietetyka i gastrologa. W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce (z nimi ostrożnie ponieważ posiadają sporo cukrów prostych). Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Parcie na stolec i niepełne wypróżnienia

Witam, ciągle mam parcie na stolec i uczucie niewyprożnienia po defekacji,że ciągle coś tam jest, co bardzo jest kłopotliwe. trwa to cały dzień, brak w nocy. Mam często zgagę, czasem dyskomfort brzucha. W kale candida dość liczna. Stolce sądzę normalne 1-4 dziennie czasem coś wydalę, albo nie. Czy to jest spowodowane kandydozą? Czy to możę IBS, albo nerwica lękowa? Jestem osłabiona. Mam też pozapalną zmianę po ropniu w odbycie. Zaczęłam brać Paxin. Co mi dolega i jak to leczyć?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Aleksander Ropielewski
95 poziom zaufania

Na podstawie opisu nie jestem w stanie stwierdzić czym spowodowane są Pani dolegliwości, jednak w pierwszej kolejności należy wyleczyć kandydozę i zobacyć, czy nie nastąpi poprawa. Ponadto proponuję kontakt z gastrologiem, ponieważ objawy są niespecyiczne i wymagają poszerzenia diagnostyki.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Niepełne wypróżnienie i miękki stolec

Witam! Od jakiegoś czasu mam problemy z wypróżnianiem. Nie mogę się do końca wypróżnić (zawsze coś zostaje). Aktualnie jestem za granicą od tego czasu często mój stolec jest "miękki" tzn strasznie brudzi muszle. Wydaje mi się że gdy byłem w swoim kraju to stolec był raczej normalny tyle że nie mogłem się do końca wypróżnić. Po za tym czuję się dobrze dodam że żyje w ciągłym stresie, mało pije, nie zwracam uwagi na to co jem i od kiedy pamiętam mam fobie jeżeli chodzi o choroby. Mam 18 lat.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Witam! Pana problemy najprawdopodobniej związane są z nieregularną dietą, szczególnie jeśli posiłki są bogate w tłuszcze i ciężkostrawne. Nie bez znaczenia jest również stres, który sam w sobie ma tendencje do "rozluźniania" stolca. Proszę spróbować dbać o zdrową, zbilansowaną i regularną dietę, unikać pokarmów przetworzonych i fast-foodów. Jeśli mimo tego dolegliwości nie ustąpią powinien Pan skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty