Niepokojące zachowania partnera

Witam Od 6 lat jestem żona człowieka który jest po 20 latach Legii , na początku nie dostrzegałam w jego zachowaniu nic niepokojącego , jednak od 3 lat jego obojętność w stosunku do mnie i rodziny staje się niepokojąca . Nie potrafi okazywać uczuć , wszystko jest mu obojętne , nie poświęca czasy na wspólne rozmowy potrafi całymi dniami siedzieć przed tv , albo wertując dokumenty , cała ta sytuacja niszczy Nasz związek , czy to objaw jakiejś choroby ?

Witam,
Trudno określić następstwa pourazowe,związane z takim doświadczeniem.Na pewno jednak nie sprzyjają one budowaniu więzi,a raczej znieczuleniu,lub bierności,która męża uspokaja i wycisza .To na pewno jest dla Pani bardzo trudne,więc zachęcam do zasięgnięcia najpierw pomocy dla samej siebie.Następnie,przy pomocy terapeuty powoli zachęcicie także męza,który najwidoczniej nie ma pojęcia,że coś dzieje się nie tak,bo ma cierpliwą i kochającą żonę.
Proszę pomyśleć o sobie.
Ciepło pozdrawiam Panią.

Witam Panią. W pierwszej kolejności napiszę o tym, co być może sprawi, że lepiej będzie Pani rozumiała co się dzieje z Pani mężem. Doświadczenia traumatyczne związane z działaniami militarnymi posiadają swoją specyfikę. Zapewne Pani mąż był w większej ilości sytuacji (w porównaniu z osobami, które niekiedy bywają w pojedynczych sytuacjach) związanych z zagrożeniem zdrowia i życia. Udział w takiej aktywności to wystawienie układu nerwowego na bardzo dużą stymulację. Taka stymulacja, kiedy utrzymuje się przez dłuższy czas może w organizmie wywoływać duże napięcie, które trudno rozładować. W takich okolicznościach pojawia się silny lęk i inne nieprzyjemne, osłabiające uczucia, które żołnierz jest uczony tłumić (zamrażać) żeby być sprawnym w akcji. Obecna rzeczywistość domowa jest dla Pani męża zupełnie inna. Mogą być jednak elementy, które będą "przekonywały" układ nerwowy Pani męża, że zagrożenie nie minęło. Wówczas znany mechanizm radzenia sobie z lękiem i innymi uczuciami może pozostać włączony. Stąd na zewnątrz może Pani mieć do czynienia z oziębłością i izolacją od najbliższych. Wiem, że takie wyjaśnienie nie poprawi Pani sytuacji,, ale może przyniesie nieco ulgi, kiedy zobaczy Pani funkcjonowanie męża od tej strony. Przy objawach zespołu stresu pourazowego mówi się, że to "normalna reakcja na nienormalną sytuację". Tu w tym miejscu muszę podkreślić, że możliwe może być zmniejszenie tych objawów a nie całkowite ich wyeliminowanie (20 lat aktywności żołnierza). Pomocne będzie skontaktowanie się ze specjalistami, którzy pracują z zespołem stresu pourazowego u żołnierzy. Pod tym linkiem znajdzie Pani kontakt do Kliniki Stresu Bojowego w Warszawie http://www.wim.mil.pl/92-struktura-wim/orodek-schorze-narzdu-ruchu-traumatologii-i-ps/309-klinika-psychiatrii-i-stresu-bojowego
Pozdrawiam Panią.