Same rytuały mogą być pewnym przyzwyczajeniem, zapewnianiem sobie poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji czy też po prostu kojarzą się z przyjemnością. Mogą, ale nie muszą być sygnałem do niepokoju. Warto także zwrócić uwagę na to, czy córeczka reaguje na swoje imię, potrafi wyrażać swoje potrzeby (używa prośby, czy wskazania, że coś chce, zamiast np brania ręki dorosłego w swoją rączkę i używania jej jak narzędzia), współdzieli uwagę (pokazując coś sprawdza, czy rodzic patrzy we wskazanym kierunku), komunikuje nie tylko potrzeby, ale także "opowiada" (wiadomo, że język nie jest jeszcze często rozwinięty) czy komentuje.
W razie czego zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty, który zdiagnozuje i w razie potrzeby zleci działania wspierające rozwój córeczki.
W tym wieku jeszcze jest za wcześnie by mówić o Zespole Aspergera.Jej zachowanie można odczytać nie tylko jako powód do niepokoju, ale np. jako próbę uczenia się orientacji w otoczeniu. A jeśli córeczka domaga się uporządkowanych procedur różnych domowych czynności ,to może je Pani każdorazowo nieco zmieniać, np. mówiąc, że tym razem jabłko zje siedząc na kanapie.
pozdrawiam
Opisywane niepokojące Panią zachowania-rytuały są charakterystyczne dla zespołu Aspergera, ale naśladownictwo nie. Wskazana jest konsultacja u diagnosty zespołu Aspergera czy autyzmu- obecnie oba należą do tego samego spektrum- autyzm, /rozróżnienie obu oczywiście również występuje /.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz.
Witam
Nie wiadomo co to może być gdyż postawienie diagnozy Aspergera wymaga badania dziecka, obserwacji oraz wywiadu z rodzicami czy opini z przedszkola, żłobka, itd. Aby przestać się niepokoić proponuję wizytę w poradni psychologiczno pedagogicznej.
Pozdrawiam AM
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zespół Aspergera u dziecka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Czy faktycznie mam zespół Aspergera? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zaburzenia zachowania u dziecka a zespół Aspergera – odpowiada Dr n. med. Adrian Kostulski
- Schizofrenia paranoidalna a zespół Aspergera – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Różnice pomiędzy syndromem borderline a zespołem Aspergera – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Zespół Aspergera, ADHD czy jeszcze coś innego? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Zachowanie 14-miesięcznej córki – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Ataki histerii bez konkretnego powodu u 3-letniego dziecka z podejrzeniem Zespołu Aspergera – odpowiada Mgr Ireneusz Ślęzak
- Zachowanie nauczyciela do dziecka z Zespołem Aspergera – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Zespól Aspergera u osoby dorosłej – odpowiada Mgr Barbara Szalacha