Niepokojące zachowanie 18-miesięcznej córki a zespół Aspergera

Witam,mam 18-m.córkę,której zachowanie mnie niepokoi.Często stosuje rytuały, np.po powrocie ze spaceru każe zdjąć kurtkę, czapkę,siąść na konkretnym krześle i zjeść jabłko.Tych rytuałów jest kilka.Lubi też przekładać rzeczy z górnej na dolną półkę,po czym odchodzi,a następnym razem z dołu do góry.Poza tym wszystko dobrze, łapie kontakt, wykonuje polecenia,cieszy się,bawi różnymi zabawkami,w chowanego,wskazuje palcem,lubi i naśladuje dzieci,rozpoznaje emocje innych.Czy to może być zesp.aspergera?

Same rytuały mogą być pewnym przyzwyczajeniem, zapewnianiem sobie poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji czy też po prostu kojarzą się z przyjemnością. Mogą, ale nie muszą być sygnałem do niepokoju. Warto także zwrócić uwagę na to, czy córeczka reaguje na swoje imię, potrafi wyrażać swoje potrzeby (używa prośby, czy wskazania, że coś chce, zamiast np brania ręki dorosłego w swoją rączkę i używania jej jak narzędzia), współdzieli uwagę (pokazując coś sprawdza, czy rodzic patrzy we wskazanym kierunku), komunikuje nie tylko potrzeby, ale także "opowiada" (wiadomo, że język nie jest jeszcze często rozwinięty) czy komentuje.
W razie czego zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty, który zdiagnozuje i w razie potrzeby zleci działania wspierające rozwój córeczki.

W tym wieku jeszcze jest za wcześnie by mówić o Zespole Aspergera.Jej zachowanie można odczytać nie tylko jako powód do niepokoju, ale np. jako próbę uczenia się orientacji w otoczeniu. A jeśli córeczka domaga się uporządkowanych procedur różnych domowych czynności ,to może je Pani każdorazowo nieco zmieniać, np. mówiąc, że tym razem jabłko zje siedząc na kanapie.
pozdrawiam

Opisywane niepokojące Panią zachowania-rytuały są charakterystyczne dla zespołu Aspergera, ale naśladownictwo nie. Wskazana jest konsultacja u diagnosty zespołu Aspergera czy autyzmu- obecnie oba należą do tego samego spektrum- autyzm, /rozróżnienie obu oczywiście również występuje /.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie wiadomo co to może być gdyż postawienie diagnozy Aspergera wymaga badania dziecka, obserwacji oraz wywiadu z rodzicami czy opini z przedszkola, żłobka, itd. Aby przestać się niepokoić proponuję wizytę w poradni psychologiczno pedagogicznej.
Pozdrawiam AM