Niska samoocena przy nadwadze

Witam, mam 17 lat i ważę 90 kg. Chciałabym schudnąć 25 kg w ciągu miesiąca. Bardzo mi na tym zależy. Przez nadwagę mam mnóstwo kompleksów, mam bardzo niską samoocenę, nie patrzę nawet na siebie w lustrze bo się sobą brzydzę. Mam dość tego jak wyglądam. Wiem ze aby schudnąć tak wiele będę musiała bardzo się starać, być wytrwała i stanowcza wobec samej siebie.Jestem tego świadoma i w pełni przygotowana na wszelkie wyrzeczenia. Wiem że nie będzie łatwo ale dam rade. Proszę powiedzieć co robić.
17 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam Przede wszystkim proponuję podejść do procesu redukcji nadmiernych kilogramów, a dokładniej zmiany stylu życia, jak do inwestycji we własne zdrowie i dobre samopoczucie, a nie warunku podwyższenia samooceny. Masa ciała, nawet nadmierna, nie jest wyznacznikiem naszej wartości. Ponadto tak znaczący ubytek masy ciała w skrajnie krótkim czasie jest nie tylko niemożliwy, ale także bardzo niezdrowy - szybka utrata masy ciała spowodowana niedoborową w energię i składniki odżywcze dietą prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, oraz szybkiego powrotu do wyjściowej masy ciała, czyli efektu jo-jo. Zalecałabym wprowadzenia modyfikacji żywieniowych w kierunku zdrowego stylu życia. Warto więc zadbać o wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych - regularne spożywanie posiłków (5 dziennie), unikanie słodyczy, słodzonych napojów, słonych przekąsek typu chipsy i krakersy, tłustych produktów i potraw. Najlepiej spożywać dania gotowane i pieczone w folii, obfitujące w chude gatunki mięsa i ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe i produkty mleczne. Wskazane jest też spożycie dużej ilości warzyw i owoców. Bardzo ważny aspekt stanowi regularna aktywność fizyczna- każdego dnia warto minimum 30 min ćwiczyć lub uprawiać dowolny sport.

Witam,
odradzam restrykcyjne diety. Najlepiej byloby, gdyby udała się Pani do dietetyka, który skomponuje indywidalną dietę, ustali realne cele i czas ich realizacji jednoczesnie zapobiegając efektowi jo-jo.
Pozdrawiam

Być Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę (nie wiem, ponieważ nie znam Twojego wzrostu), jednak nie oznacza to, że powinnaś odchudzać się za wszelką cenę. Takie odchudzanie np. dietami cud jest bardzo wyniszczające dla organizmu, powoduje m.in. spowolnienie tempa metabolizmu i efekt jojo. A każda następna próba odchudzania jest trudniejsza i nie przynosi długotrwałego efektu. Zatem rozwiązaniem dla Ciebie będzie zdrowe odchudzanie, które przede wszystkim musi trochę potrwać – urata 25 kg w ciągu 1 miesiąca nie jest ani możliwa, ani korzystna dla zdrowia (jesteś w wieku dojrzewania!). Dlatego powinnaś wiedzieć, że racjonalna strata kilogramów to od 0,5 do 1 kg w ciągu tygodnia.
Czasem samemu jest się trudno odchudzać, zwłaszcza jeśli się nie posiada niezbędnej wiedzy. Można udać się do dietetyka po fachową pomoc.
Na początku zapoznaj się jednak z podstawowymi radami. Przede wszystkim zajrzyj do naszego działu http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie i zacznij stosować się do zaleceń, które tam znajdziesz. Główną zasadą jest jedzenie o w miarę stałych porach (co 2-3 godziny) - 4-5 posiłków dziennie, 2-3 większych i 2 przekąsek (owoce, orzechy, jogurty naturalne, itp.). Unikaj za to tzw. bomb kalorycznych – gotowych kanapek i innych gotowych dań, produktów typu fast food, słodyczy (jedz je nie częściej niż 1 raz w tygodniu w małych ilościach) i słodkich napojów (napoje owocowe, nektary, napoje gazowane). Pamiętaj też o ćwiczeniach - co najmniej 3 razy w tygodniu po minimum 30 minut. Pozdrawiam.

Witam,
Schudnięcie 25 kg w ciągu miesiąca jest niemożliwe! Chudnięcie w szybki tempie gwarantuje efekt jojo, a myślę, że nie o to chodzi. Zdrowe odchudzanie to maksymalnie 4kg na miesiąc, czyli czas potrzebny na zrzucenie 25kg to około 7-8 miesięcy. Szybkie odchudzanie powoduje także, że skóra nie kurczy się w odpowiedni sposób i zostaje w postaci wiszących fałdów. Proszę udaj się do dietetyka aby on opracował Ci plan odchudzania, ponieważ zrzucenie takiej ilości kilogramów to duże wyzwanie.
Pozdrawiam
Edyta Obolewicz