O czym mogą świadczyć zaburzenia nastroju oraz problemy ze snem?

Cześć. Nazywam się Julia i od paru miesięcy nie czuje emocji. Chodzę przygnębiona, gdy trzeba udaje ze się śmieje (nie potrafię się śmiać jak kiedyś), chodzę do szkoły (mam 18 lat) ale muszę się zmuszać do tego, ciężko mi o tym z kimś porozmawiać. Ostatnio nie potrafię nawet się popłakać a chciałabym. Jest mi naprawdę bardzo ciężko. Wszystko mnie dołuje naprawdę. Nie wiem co się ze mna dzieje, nie wiem co z tym zrobić. Mam jeszcze problemy ze snem(budzę się w nocy po czym ciężko mi ponownie zasnąć). Moi bliscy zauważyli to ostatnio- kiedyś radosna, śmiejąca się z głupot dziewczyna a teraz? Brak słów. Czy jest ktoś w stanie mi doradzić co mam zrobić ze sobą ?

Witam Panią,
Napisała Pani: „od paru miesięcy nie czuje emocji”
Taki stan może sugerować anhedonię.
Anhedonia, czyli brak odczuwania uczuć i emocji,
a przede wszystkim przyjemności zarówno zmysłowej,
cielesnej jak też emocjonalnej, intelektualnej czy duchowej
oraz radości życia, zwykle towarzyszy depresji.
Może być też skutkiem przeżytej traumy, uzależnienia
od amfetaminy i kokainy lub stosowania
antydopaminergicznych leków przeciwdepresyjnych.
Natomiast takie zaburzenia snu jak problemy z zaśnięciem,
czy wybudzanie się, najczęściej mają podłoże emocjonalne,
czyli są natury psychologicznej.
Często towarzyszą nerwicy lub depresji.
Przyczyną wybudzania mogą być też przeżywane emocje,
stres i przykre doświadczenia z przeszłości.
Wspomina Pani o zaburzeniach nastroju.
Opisane przez Panią problemy wskazują na zaburzenia depresyjne.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej
konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby podjęła Pani leczenie, psychoterapię.
Żeby skutecznie Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę
Pani problemu, dotrzeć do przyczyn zaburzeń snu, przygnębienia,
utraty odczuwania przyjemności, doświadczania radości życia…
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do skonsultowania problemu z psychologiem
i do spotkań terapeutycznych, podczas których odzyska
Pani równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

Witam
Proszę zgłosić się do psychologa w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i opowiedzieć o swoich problemach, emocjach , co pomoże je uporządkować . Jeśli to możliwe , proszę też porozmawiać o tym z zaufaną bliską osobą , nawet jeśli trudno o tym mówić, bo to uwolni tłumione emocje i pomoże powrócić do wewnętrznej równowagi.
Pozdrawiam
Anna Szyda