O czym świadczy mówienie do siebie przez 7-latkę?

Martwię się o 7 letnią córkę. Mówi sama do siebie kilka razy dziennie, powtarza zdania z bajek, całe lekcje ze szkoły. Zamyka się w pokoju i ok 5-15 minut tak głośno opowiada. Myślałam że jej to przejdzie z wiekiem ale teraz zdarza się to częściej. Przy tym zaczyna mieć problemy z rówieśnikami, jest bardzo głośna, cały czas głośno mówi. Czy to początek jakiejś choroby?

Dzień Dobry Pani,

Z tego, co Pani napisała, Pani córka jest tzw. słuchowcem, czyli lepiej zapamiętuje słysząc powtarzany przez siebie dany materiał do nauczenia.

Nie zaszkodzi, jeśli zbada Pani słuch u córki, celem rozwiania obaw.
Proszę skonsultować się z pediatrą, on podejmie decyzję, co dalej.

Życzę Pani i Córce wszystkiego dobrego,
Irena Mielnik-Madej

Oczywiście można skonsultować zachowania z psychologiem, który bardziej dokładnie mógłby ocenić zachowania. Jednak, być może, jest to całkowicie normalne, dzieci w tym wieku, poprzez mówienie uzewnętrzniają swoje emocje, próbują sobie radzić , układać to co się dzieje w otaczającym świecie. a przy tym ćwiczą pamięć, uczą sie przewidywania, analizy, syntezy. Dobrze, jeśli dziecko mówi ( nawet lepiej niż nie mówi i jest zamknie te, chociaż może to być bardziej męczące ) - trzeba słuchać i z nim rozmawiać, wyjaśniać. - jeśli teraz zagubicie czas na rozmowy, to będzie trudno to odbudować, gdy stanie sie nastolatkiem .
Pozdrawiam
www.pomocpsycholog.pl