Dzień dobry!
W psychoterapii (tak jak w życiu) zdarzają się i momenty rozwijające, optymistyczne, radosne, zbliżające do siebie parę - jak i trudne, konfliktowe, związane z odkrywaniem i nazywaniem różnic itp.
Sensem i celem psychoterapii jest zyskiwanie świadomości i porzucanie iluzji. Czasami bywa to bolesne, ale nawet wtedy wartościowe.
Jest możliwe, że w toku terapii odkryjecie Państwo niemożliwe do pogodzenia różnice między Wami, całkowicie odmienne potrzeby - np. Pani niezgodę na nadmierną kontrolę partnera, jego chorobliwą zazdrość itp. Część par na skutek terapii małżeńskiej rozstaje się lub sytuacja nie poprawia się, nie rozwiązuje swoich problemów.
Jednocześnie jednak dla bardzo dużej części par korzystających z terapii jest ona dobrym doświadczeniem, pomaga spojrzeć na problemy z nowej perspektywy i szukać różnych sposobów ich rozwiązania, poprawy kondycji związku.
Pozdrawiam!
Psychoterapeuta jest osobą z doświadczeniem i wiedzą, jak radzić sobie z podobnych sytuacjach i nie dopuścić np do fizycznego konfliktu czy niekontrolowanej kłótni. Jeśli są Państwo naprawdę zmotywowani do pracy nad sobą i relacją- warto się zdecydować. Jest to najczęściej najszybsza droga do sukcesu. Szczególnie, że nieadekwatna zazdrość jest zaburzeniem, które nie :przechodzi samo", ale wymaga leczenia.
Witam,
Mimo Pani obaw zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą. Doświadczony psychoterapeuta będzie umiał przeprowadzić proces z jak największą korzyścią dla Państwa.
Powodzenia.
Pozdrawiam,
Agnieszka Balicka
Dzień dobry, w wyniku terapii dla par, dwoje ludzi może znacznie poprawić swoje wzajemne funkcjonowanie ale może również dojść do wniosku, że ich wspólne życie nie ma sensu. Zazwyczaj każdy z partnerów musi coś poświęcić, zmienić - nigdy nie zmienia się jedna strona, jednak często jedna ze stron nie ma ochoty na zmianę. osobiście uważam, że warto podjąć taką pracę, jednak to osobista decyzja każdej osoby. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ile może trwać psychoterapia dla par? – odpowiada Mgr Maja Suwalska-Wąsiewicz
- Chęć ratowania rodziny poprzez terapię rodzinną – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Zmienne nastroje u narzeczonego po terapii par – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Problem z miłością do ukochanego – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy konieczna jest terapia dla par? – odpowiada Frank Barton
- Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, depresja i iluzje wzrokowe – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Wątpliwości dotyczące terapii psychodynamicznej – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Zaburzenia osobowości a terapia – odpowiada mgr Małgorzata Danielewicz
- Napady lęku i znęcanie matki w przeszłości a terapia przez Internet – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Rodzaje terapii psychologicznych – odpowiada Mgr Patrycja Stajer