Opieka nad 19-letnim dzieckiem a autyzmem

Dostalem propozycje opieki nad autystycznym 19-latkiem w weekendy, a nie mam żadnego doświadczenia w temacie. Mam jednak wielką chęć spróbować, kilka lat pomagalem opiekowac sie dziecmi 2-5 letnimi w domowym przedszkolu- bardzo to lubiłem, nigdy żadne dziecko nie wyprowadzilo mnie z równowagi, a bywały trudne i nieznośne. 2 godziny dziennie z dzieciakami powodowalo, ze rosly mi skrzydla i wzrastala chęć do życia. Czy to moze miec jakies przelozenie na osobę z autyzmem, czy to zupelnie co innego?

Szanowny Panie, opieka nad dzieckiem autystycznym jest dużo trudniejsza niż nad dzieckiem rozwijającym się prawidłowo. Jeśli mówimy o autyzmie musimy pamiętać, że nie jest to choroba, która wygląda jednakowo u wszystkich osób. Wręcz przeciwnie jej obraz kliniczny (nasilenie objawów) może się różnić w zależności od dziecka, dlatego też mówi się o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Zatem każde dziecko, każdą osobę trzeba traktować indywidualnie dostosowując swoje zachowania do rodzaju i nasilenia objawów. Zanim podejmie Pan decyzje proszę poczytać o tym zaburzeniu i o specyfice funkcjonowania osób z autyzmem. To na pewno pomorze Panu zarówno podjąć decyzję, jak również, jeśli decyzja będzie pozytywna, przygotować się do roli opiekuna osoby autystycznej. Pozdrawiam, Monika Wysota

Witam! Widać, że lubi Pan pracę z ludźmi. Ma Pan do tego serce - gratuluję. Gdybym był na Pana miejscu, spróbowałbym tego wyzwania. Pana pasja może być tu bardzo pomocna, choć to zupełnie inne doświadczenie, niż praca z dziećmi, które w większości są jednak bardzo otwarte na innych ludzi i spontaniczne. Warto będzie przeczytać coś o autyzmie i powoli uczyć się tego kontaktu. Powodzenia.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Wszystko zależy od tego jak ta osoba funkcjonuje, czy ma zachowania agresywne, jeśli tak to jakiego rodzaju, co lubi, jak spędza czas. Zanim zacznie się opiekę warto wszystkiego się dowiedzieć. Pierwsze spotkanie powinno odbyć sie w towarzystwie rodzicow/ opiekunów aby nawiązać kontak, poznać się i sprawdzić czy się podoła, czy zostało się zaakceptowanym. Osoby z autyzmem nie lubią nowości i zmian.
Proszę też poczytać literaturę o tym zaburzeniu by dobrze przygotować się do wizyty.
Pozdrawiam AM