Osłabienie i senność przy regularnym odżywianiu

Witam. Staram sie jeść regularnie, i przeważnie mi to wychodzi (oczywiście zdarzają się wyjątki). Ale od dłuższego czasu mimo, że w danym momencie nie jestem głodna robi mi się słabo na tyle, że muszę usiąść i zjeść co kolwiek. Wtedy mi przechodzi. Do tego bardzo często mam, że nie mam siły, a śpie tyle ile się powinno, jednak muszę dosypiać po południu a rano mimo wszystko jestem ledwie żywa. Proszę o poradę co może mi dolegać?

Witam,
aby udzielić szczegółowej odpowiedzi na pytanie o przyczynę dolegliwości musiałabym poznać więcej szczegółów.
Jest jednak kilka uwag nad którymi warto się zatrzymać. Regularne posiłki nie mówią nic o ich kaloryczności, nawet jeśli trzymamy się rozkładu godzinowego warto zwracać uwagę na ilość zjadanego pokarmu. Jeśli jest do łącznie zbyt mało może dochodzić do zawrotów głowy i osłabienia.
Takie osłabienie może być również związane ze spadkami poziomu cukru we krwi, co warto potwierdzić badaniami.
Brak siły mogą mieć swoje źródło w zbyt małej ilości węglowodanów w diecie, a to one powinny stanowić podstawę dobrze zbilansowanej diety.
Ospałość jednak może być również wynikiem zaburzeń od strony układu hormonalnego, tu warto zbadać hormony tarczycy.
Zbyt wiele jest możliwości. Proponuję udać się do dobrego specjalisty dietetyka, by ten po szczegółowym zapoznaniu się z Pani jadłospisem kilkudniowym wypowie się z większym prawdopodobieństwem jaka może być przyczyna zaburzeń.

pozdrawiam
Magdalena Kubik

Proszę zbadać poziom cukru na czczo. Objawy jakie Pani opisuje mogą wskazywać na nieuregulowaną gospodarkę węglowodanową. Po nocy poziom cukru jest na niższym poziomie (przez nocy odpoczynek) i brakuje Pani energii do funkcjonowania-stąd dyskomfort samopoczucia. Kiedy Pani zjada "cokolwiek" poziom cukru rośnie i wzrasta komfort samopoczucia(organizm ma energię do funkcjonowania). Takie wahania mogą występować jeśli skład diety jest nieodpowiedni (dominują węglowodany szybko wchłanialne i szybko spalające się) a do tego występuje nieregularność - nawet sporadycznie.

Problem może tkwić w nieprawidłowym składzie posiłków. Dieta może być ciężkostrawna lub niedoborowa pod względem składników odżywczych np. zbyt mała ich podaż, co wywołuje osłabienie.
Problem może także tkwić w poziomie glukozy. Warto zbadań glukozę, insulinę, TSH, T3, T4, poziom żelaza i zdolność jego wiązania TIBC. Czasem problem tkwi w źle funkcjonującej pracy tarczycy.
Na pewno pierwszym krokiem powinno być wykonanie badań i weryfikacja jadłospisu przez specjalistę.

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Szanowna Pani, do dokładnej diagnozy potrzebne są badania, choćby podstawowe z krwi oraz analiza pani sposobu odżywiania i trybu życia. Objawy jakie Pani opisuje wskazują na anemię lub niedobór magnezu.
Proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie z wynikami badań do dietetyka, jeśli problem będzie się utrzymywał.
Serdecznie pozdrawiam