Powiedzenie Hipokratesa

Jak mozna rozumiec powiedzenie Hipokratesa ze niech pozywienie bedzie twoim lekarstwem zas lekarstwo niech bedzie twoim pozywieniem? Czy pozywienie to lekarstwo?

W czasach Hipokratesa nie istniały leki chemiczne. Poza zabiegami jedynym dostępnym leczeniem było stosowanie diety, wyciągów lub proszków z naturalnych produktów. W dzisiejszych czasach także właściwa dieta chroni człowieka przed wieloma chorobami. Znane są także produkty prowadzące do wystąpienia chorób, takich jak celiakia (gluten), alergie pokarmowe, lub takie, które człowiek łatwo przedawkowuje doprowadzając do wystąpienia np. otyłości lub cukrzycy typu 2 (cukier, mąka, tłuszcze).

Dzień dobry!

Dobre odżywianie się ma bardzo duży wpływ na ogólną kondycję człowieka. Właściwa dieta pozwala zapobiegać chorobom (m.in. chorobom związanym z nadwagą i otyłością oraz niedowagą, niedożywieniem - ale nie tylko), a także jest niezbędnym elementem leczenia niektórych z nich. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w publikacjach z dziedziny dietetyki.

Pozdrawiam!