Witam!
Tak jak napisałaś, w okresie dojrzewania samodzielne odchudzanie zdecydowanie nie jest zalecane. W przypadku wskazań do redukcji masy ciała, powinno się to odbywać pod okiem dietetyka lub lekarza. Jeśli jednak już schudłaś, to powinnaś pomyśleć o tym by Twoje aktualne odżywianie było jak najbardziej rozsądne i zdrowe. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z rodzicami i wspólnie skonsultujcie się ze specjalistą. A propos Twoich objawów, to mogą sugerować anemię - warto zatem wykonać podstawowe badania laboratoryjne.
Przyjmuje się, że zdrowe odchudzanie powinno następować w tempie 0,5 kg do 1 kg tygodniowo. Szybkie odchudzanie i w dodatku nieumiejętne jest szkodliwe. Piszesz, że lepiej się czujesz, ale to może wynikać z tego, że jesteś lżejsza i łatwiej Ci się poruszać. Z drugiej strony łatwo się męczysz, czyli Twoje odchudzanie było dla organizmu dużym obciążeniem. Prawdopodobnie Twoja dieta odchudzająca była niskokaloryczna, a przez to niedoborowa w składniki pokarmowe. Nie chodzi tu tylko o białko, tłuszcze, węglowodany, ale również o składniki mineralne i witaminy, które są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po pierwsze powinnaś iść do lekarza po skierowanie na badanie krwi i moczu, być może lekarz zaleci jeszcze inne badania. Może się okazać, że masz np. niedokrwistość i potrzebujesz suplementacji żelaza. Po drugie powinnaś teraz racjonalnie się odżywiać. Dieta powinna być zróżnicowana i zawierać wszystkie produkty żywnościowe w odpowiednich ilościach za wyjątkiem słodyczy i fast foodów, napojów słodkich i gazowanych. W czasie dojrzewania przy nadwadze, a tym bardziej otyłości należy się odchudzić, ale trzeba robić to powoli dostarczając organizmowi wszystkie niezbędne składniki. Najlepiej gdybyś skorzystała z pomocy dietetyka, który opracowując jadłospis wskazałby najlepsze dla Ciebie ilości owoców, warzyw, mięsa, ryb i produktów zbożowych w diecie. Diety jednostronne typu dieta Dunkana, albo Kwaśniewskiego itp. zaburzają metabolizm oraz pracę przewodu pokarmowego, są poza tym monotonne i zwiększają ryzyko wystąpienia w przyszłości schorzeń dietozależnych (cukrzyca, nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe itp.). Często kończą się efektem jojo.
Okres dojrzewania jest ważnym okresem w życiu człowieka następuje rozwój wszystkich komórek organizmu, a brak składników odżywczych może ten proces zahamować. Podczas szybkiego chudnięcie następuje ubytek głównie tkanki mięśniowej i wody z organizmu zamiast tkanki tłuszczowej, co może powodować złe samopoczucie i osłabienie. Dobrze byłoby udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania krwi, aby się upewnić czy faktycznie nic złego się nie dzieje. Twoje żywienie powinno obecnie być prawidłowe i w pełni pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Tylko taka dieta pomoże Ci uniknąć powrotu do poprzedniej wagi. Dobrze byłoby udać się do dietetyka, który pomoże zaplanować prawidłową dietę i sprawdzi czy Twoja obecna waga jest prawidłowa.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- 10 kg - jak mogę schudnąć? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy powinnam schudnąć? Jeśli tak to jak i ile? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak mam schudnąć? Mam 10 lat – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jak schudnąć 13 kg? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Chce schudnąć 3 kg, czemu waga ciągle stoi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Bardzo chcę schudnąć około 10 kg w krótkim czasie – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jak mam schudnąć 5 kg w miesiąc? Mam 14 lat – odpowiada Mgr Maria Kreid
- 68 kg - jak schudnąć? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Dojrzewam i boję się, że już nie schudnę: czy jest szansa, że będę jeszcze szczupła? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- 155 cm i 55 kg - jak schudnąć? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna