Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 6 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Późne chodzenia spać

Ja również chodzę bardzo późno spać.. przeważnie jest to godz 2.30- 3.00 (kiedyś było i dłużej).. siedzę na komputerze i nie chce mi się spać.. próbowałam kłaść się wcześniej, ale nie udało mi się zasnąć i tylko przez to się denerwowałam.. zresztą..nie lubię rana.. wolę noc.. chociaż wiem, że powinnam spać.. (nie pracuję i nie uczę się- nie mam żadnego wysiłku fizycznego).. a później odsypiam do południa (wstaję ok. 12.00).. mam 26 lat, może mój organizm nie potrzebuje już tyle snu co kiedyś..?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Co zrobić, gdy sen nie przychodzi?

Nie możesz zasnąć? Przekręcasz się z boku na bok? Obejrzyj filmik i dowiedz się, co robić w takiej sytuacji. Ekspert podpowiada, jak sobie pomóc, kiedy sen nie przychodzi.

Jeśli idzie Pani spać ok 3 i odsypia do godziny 12, to daje nam 9 godzin snu. Mam zatem wrażenie, że to nie kwestia potrzeb snu (które sumarycznie są podobne do przeciętnych, a nawet trochę dłuższe), tylko kwestia motywacji i codziennego funkcjonowania. Pytanie jak wyobraża sobie Pani życie, do czego dąży? Pisze Pani, że nie pracuje, nie uczy się- co zatem robi Pani w ciągu dnia? Czym się zajmuje, czym interesuje itp?)? Jak z kwestią samodzielności, brania odpowiedzialności za swoje życie? Warto się temu przyjrzeć.
Jeśli natomiast ma Pani jakieś inne niepokojące objawy- jak płaczliwość, apatia, anhedonia, drażliwość itp- warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry, ponieważ może to oznaczać początki innych zaburzeń np depresji.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Witam
Każdy z nas potrzebuje określoną liczbę godzin snu, z te co czytam to potrzebuje Pani około 8h, to taka standardowy normalny wymiar a odsypia Pani do południa dlatego że chodzi Pani spać później. No jedni z nas są nocnymi markami inni wstają bardzo wcześnie. Jak ten rytm Pani przeszkadza to proszę przez kilka dni spróbować wstawać wcześniej i kłaść się około 22. Też ważna byłaby organizacja dnia, może praca? szkoła?
pozdrawiam
Anna Suligowska

Z wykształcenia psycholog i biolog. Absolwentka 5-letniego szkolenia z psychoterapii systemowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy