Prawidłowa dieta dla 11-latki ważącej 60 kilogramów przy wzroście 160 centymetrów

witam moja siostra ma 11 lat i 60 kg i ma wzrost 160 Poproszę o jakąś dietę lub jadłospis dla niej. proszę o jak najszybszą odpowiedż

Prawidłowy jadłospis dla dziecka może przygotować wyłącznie dietetyk dziecięcy po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu medycznego i żywieniowego.

Witam. Proponuje udać się do dietetyka który po przeprowadzonym szczegółowym wywiadzie ułoży prawidłowy jadłospis.

Dzień dobry!
Podstawowe zalecenia to prawidłowo zbilansowana dieta oraz wysiłek fizyczne. Zanim jednak ułoży się jadłospis należałoby zrobić badania na cukier, hormony tarczycy i morfologia. Bez tych wyników, nie polecę Ci nic innego jak regularne jedzenie, unikanie słodyczy, picie wody oraz uprawianie aktywności fizycznej. Pozdrawiam!

Twoja siostra rośnie i rozwija się zatem bardzo ważne jest aby w jej diecie były produkty o wysokiej wartości odżywczej, bogate w pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe witaminy i minerały, a tu w szczególności w wapń, magnez i żelazo - nie zapominając o pozostałych składnikach. Proponowałabym pamiętać o tym, że samo ułożenie jadłospisu nie gwarantuje sukcesu, jeśli np. w przygotowanym jadłospisie będą produkty których dana osoba nie lubi i z pewnością jeść nie będzie oraz jeśli nie wyeliminuje się z diety tego co przyczyniło się do powstania nadwagi. Poza dietą położyłabym tu jeszcze nacisk na aktywność fizyczną - może spróbujesz zainteresować siostrę jakimś sportem, tańcem itp. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Siostra powinna skupić się na pełnowartościowej diecie. Najlepiej jeść mniejsze porcje ale często aby organizm wciąż pracował a metabolizm przyspieszał. Należy jeść 5 razy dziennie w odstępach co 2,5-3h oraz wypijać około1,5-2l czystej wody mineralnej. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Siostra powinna również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

Przykładowy jadłospis:
śniadanie: 2kromki razowego pieczywa z wędliną drobiową lub twarogiem i warzywa
IIśniadanie: jogurt, kefir lub maślanka naturalne, owoce, dosypać otrąb lub płatków owsianych
obiad: pierś z kurczaka lub indyka lub ryba, ciemny ryż, kasza kub makaron razowy, warzywa
podwieczorek: podobnie jak IIśniadanie
kolacja: chuda ryba lub białe mięso, puszka tuńczyka z warzywami lub jaja, omlety ...

Siostra powinna również wprowadzić aktywność fizyczną. Można skorzystać z siłowni pomocy trenera fitness lub ćwiczyć samodzielnie w domu. Przy ćwiczeniach należy zadbać o właściwą dietę. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na bezpłatną konsultację
tel 506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Witam. Gotowe diety zazwyczaj nie przynoszą pożądanych rezultatów w perspektywie czasu. Trzeba przestawić całą rodzinę na nowy i zdrowy sposób odżywiania, zmieniać nawyki żywieniowe. Wtedy dziecko nie będzie czuło się pokrzywdzone, że musi jeść inaczej od pozostałych. Menu powinno być jak najlepiej dostosowane do trybu życia siostry, jej zdrowia oraz ulubionych potraw. Dlatego trudno jest podać gotowy jadłospis. Jeżeli siostra i rodzina jest naprawdę gotowa, to polecam wybranie się do dietetyka, który będzie kierował i monitorował cały proces. Poza tym wizyty kontrolne i nagradzanie dziecka przynoszą dobre rezultaty. Formą nagrody nie może być jedzenie, tylko inne rzeczy, czy formy aktywności, które ucieszą dziecko. Pozdrawiam

Witam serdecznie!
Siostra mając 11 ma bardzo dużą nadwagę, nie można przesłać jadłospisu bez dokładnego wywiadu, badań oraz analizy składu ciała. W tym wieku trzeba szczególnie uważać odchudzając się. Polecam udać się z siostrą do dietetyka- to będzie najbezpieczniejsze rozwiązania.
Pzdr,
Patrycja Kłósek
dietetyk kliniczny

Witam,
Na początku obliczyłam wskaźnik BMI, który określa stosunek wzrostu do masy ciała. BMI u Pani siostry wynosi 23,4. U dzieci i młodzieży wynik ten interpretuje się na podstawie siatek centylowych.
Niedowaga – poniżej 5-tego percentyla
Normalna waga – od 5 do 85-tego percentyla
Nadwaga – od 85 do 95-tego percentyla
Otyłość – powyżej 95 percentyla.
Pani siostra znajduje się powyżej 97 percentyla, jednak należy pamiętać, że wskaźnik BMI nie jest wskaźnikiem idealnym, ponieważ nie uwzględnia ilości tłuszczu, wody czy mięśni. Dlatego powinien zawsze być weryfikowany innymi metodami badawczymi. Przyczyn otyłości jest wiele, jednak najczęściej są one spowodowane nadmiernym dostarczaniem energii oraz niską aktywnością fizyczną. W diecie należałoby uwzględnić ograniczenie energii pochodzącej z tłuszczów oraz węglowodanów łatwo przyswajalnych ( produkty cukiernicze, słodycze). Zalecam wprowadzenia do diety dziewczynki 5 posiłków (o stałych porach) oraz uwzględnienie spożycia odpowiedniej ilości napojów (najlepiej wody mineralnej, wykluczyć należy wszystkie napoje słodzone). W diecie 11-letniej dziewczynki nie powinno zabraknąć produktów mlecznych (mleko do 2% zawartości tłuszczu, jogurty naturalne, kefir, maślanka). W diecie należy uwzględnić chude mięso, ryby, jaja oraz świeże owoce i warzywa. Najważniejsze, aby siostra spożywała śniadanie przed wyjściem do szkoły, może to być jogurt naturalny z musli (można kupić gotową mieszankę lub przygotować samodzielnie : wymieszać płatki owsiane z niewielką ilością ulubionych bakalii). Jeżeli siostra nie przepada za jogurtami naturalnymi można do jogurtu dodać niewielką ilość dżemu niskosłodzonego. W szkole siostra może zjeść bułkę grahamkę z chudą wędliną oraz z ulubionymi warzywami, ważne aby zawsze przy sobie miała butelkę z wodą mineralną. Do szkoły może zabrać także ulubiony owoc. Obiad powinien składać się z dwóch dań (zupa warzywna) oraz danie główne, które może się składać z chudego kawałka mięsa lub ryby, jako dodatek może to być ryż, kasza lub ziemniaki z wody, ale bez żadnych zawiesistych tłustych sosów. Obowiązkowo w obiedzie należy uwzględnić dodatek warzywny, czyli mogą to być warzywa gotowane na parze lub ulubiona surówka. Na podwieczorek może to być deser owocowy z jogurtem, kisiel, pieczone jabłko z marmoladą. Kolacja powinna być spożywana 2-3h przed snem, nie powinna być obfita. Może to być kanapka z serem twarogowym lub pastą z wędzonej ryby, ale także z wędliną oraz dodatkiem warzywnym. Zalecane pieczywo to chleb graham, chleb żytni, chleb pełnoziarnisty. W razie jakichkolwiek pytań proszę pisać. Pozdrawiam Magdalena Małecka

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,
Niestety, bez wywiadu żywieniowego i zgody rodziców nie można ułożyć planu żywieniowego.