Opisujesz dość dokuczliwe objawy, które raczej z wynikami krwi nie maja wiele wspólnego. Możliwe, ze są to tzw. natręctwa, objawy, o których warto porozmawiać z lekarzem na żywo, by mógł przeprowadzić dokładny wywiad chorobowy.
W praktyce ważne jest, byś z tymi myślami nie walczyła na silę. Im bardziej chcemy o czymś nie mysleć, tym bardziej się na tym koncentrujemy i efekt jest odwrotny. Spróbuj je lekceważyć, a może nawet jakoś na swój sposób polubić, oswoić się z nimi: "są, ok, niech sobie będą, a ja się zajmę czym innym". Gdy nie walczymy z nimi, staja się słabsze, a nawet odchodzą.
Podkreślę jednak raz jeszcze, ze warto się skonsultować z lekarzem, takie natrętne myśli mogą prowadzić do stanów nerwicowych, a nawet depresyjnych - oczywiście, nie musi być tak w Twoim przypadku, ale wiadomo, że w kwestiach zdrowia profilaktyka ma duże znaczenie. Pozdrawiam.
Możesz zgłosić się ze swoim problemem do lekarza pierwszego kontaktu, to zostaniesz skierowana do odpowiedniego specjalisty. Możesz też od razu udać się do psychologa klinicznego, który pracuje w szpitalu i ma kontakt z osobami o podobnych objawach... albo nawet do lekarza psychiatry, który jest ogólnie specjalistą od podobnych zaburzeń.
Jeśli chodzi o leczenie, to trudno przewidzieć, jak będzie w Twoim przypadku. Czy lekarz zaproponuje leczenie objawowe, czy może zacznie od poszukiwania przyczyny tych natręctw, np. stany nerwicowe, bądź depresyjne, które często współwystępują z natręctwami. Istnieje także możliwość terapii, jest to leczenie długofalowe. Ważne, by trafić do właściwego specjalisty, który rozpozna, czym są Twoje natręctwa i zadecyduje o ewentualnym leczeniu. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy ze skupieniem i koncentracją – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jak pomóc chłopakowi, który wpadł w depresję i zerwał? – odpowiada Mgr Elżbieta Schabowska
- Zaburzenia koncentracji i nastroju – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Problemy z nałogiem a stany depresyjne – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Widzenie twarzy i słyszenie głosów – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Demencja pourazowa, problemy z koncentracją i pamięcią oraz depresja i nerwica lękowa – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Ciągłe myśli o chorobach – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Problem z zapamiętywaniem i z koncentracją – odpowiada Mgr Marta Belka-Szmit
- Stwierdzenie nerwicy depresyjnej – odpowiada Mgr Agnieszka Nowogrodzka
- Co mogą oznaczać te plamy na twarzy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie