Problem z określeniem aktywności fizycznej

Mam problem z określeniem swojej aktywności fizycznej. Jestem chemikiem organikiem. Pracuję w laboratorium chemicznym. Czy moja aktywność jest umiarkowana czy raczej niska? Jak to określić?

Za umiarkowaną aktywność uznajemy co najmniej 90 minut ćwiczeń o średnio podniesionym tętnie w tygodniu i do tego 2 razy w tygodniu ćwiczenia wzmacniające na najważniejsze partie mięśniowe. Także jeżeli oprócz pracy nie uprawia Pan żadnego sportu i nie chodzi na szybkie spacery to raczej należy aktywność określić jako niską. Praca w laboratorium nawet jeżeli wymaga chodzenia i jest na stojąco nie powoduje wystarczającego podniesienia tętna aby można ją było zakwalifikować jako wysiłek fizyczny.

Poziom sprawności fizycznej można zbadać testami. Najprostszym testem który pomoże określić stan formy jest próba Coopera. Polega ona na przebiegnięciu (przejściu) jak najdłuższego odcinka w czasie 12 minut. Wynik testu wskazuje poziom aktywności fizycznej.
Wyniki dla kobiet: 20-29 lat
Bardzo dobrze: 2700 m
Dobrze: 2200-2699 m
Średnio: 1800- 2199 m
Źle: 1500 - 1799 m
Bardzo źle: 1500 m