Problem z utratą wagi pomimo ćwiczeń

witam, mam 170cm wzrostu i ważę ok 56 kilogramów. chciałabym schudnąć 4-5kg, ćwiczę 3 razy w tygodnie (fitness) i jem 5 posiłków dziennie, naprawdę zdrowych i zbilansowanych (ok 1200kcal). Tarczyca i inne wyniki w normie. Kiedyś miałam anoreksję, ale było to jakieś 3 lata temu i już wszystko w porządku. Problem jest taki, że w ogóle nie chudnę.. Ani waga ani obwody się nie ruszają. Jestem juz sfrustrowana, co mam robić?

Witam.
Organizm zwyczajnie nie chce już oddać "tkanki zapasowej", bo nie ma z czego,a może po prostu zwiększyła się ilość mięśni i dlatego waga wydaje się stać w miejscu. Proszę udać się do dietetyka na analizę składu ciała. Chcę jeszcze dodać, że diety ubogoenergetyczne stosowane przez dłuższy czas spowalniają przemianę materii, organizm przestawia sie na "tryb głodowy" , bojąc się wcześniejszych problemów z wagą.Czasami powoduje to rozregulowanie hormonów, rozdrażnienie i bezsenność. Proszę się cały czas nie ważyć, to zwiększa podenerwowanie.

Witam serdecznie,

W tym momencie Pani waga jest niska i nie należy więcej się odchudzać. Pisze Pani iż chorowała na anoreksję a ja bym się zastanowiła czy oby na pewno to już przeszłość? Nie uważam że ma Pani do zrzucenia zbędne kilogramy przy wzroście 170cm i wadze 56kg. Ćwiczy Pani 3razy w tygodniu z zjada jedynie 1200kcal. to zdecydowanie za mało. Organizm mógł przejść w ,,stan oszczędzania'' i teraz zamiast chudnąc może nawet Pani zacząć tyć, gdyż organizm zacznie robić zapasy, rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej w obawie przed utratą cennych składników. Proszę zwiększyć kaloryczność diety a zobaczy Pani szybciej efekty ćwiczeń ponieważ w tym momencie zamiast budować mięśnie zachodzi katabolizm i Pani je spala. Moim zdaniem nie należy chudnąć a być może jedynie wyrzeźbić ciało a do tego trzeba więcej jeść. Mniej nie zawsze znaczy lepiej!

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk dietetyk