Problem z zaakceptowaniem 4-miesięcznej siostry u 6-latka

Mój synek (6 l.) ma z problem z zaakceptowaniem rodzeństwa - 4 miesięczna siostrzyczka. Co zrobić w takiej sytuacji aby synek przyzwyczaił sie do nowej sytuacji w rodzinie?

Witam. Nie naciskać żeby ją kochał, tulił itp ,ale tak próbowac niby od niechcenia zachęcać go do pomocy np zerkania tam na siostrę bo mamusia wiesza pranie.

Dzień dobry.

Wydaje się, że trochę przegapiła Pani ważny dla synka etap, w którym mógłby on powoli przyzwyczajać się do nowego członka rodziny. Chodzi tu oczywiście o okres Pani ciąży, podczas którego należy uświadamiać dziecko, że "w mamy brzuszku jest braciszek/siostrzyczka, z którym dziecko będzie się mogło np. bawić.
Niezależnie od powyższego, Pani syn - dotychczas królujący w rodzinie - musi przeżywać po prostu frustrację z tego powodu, że już nie jest numerem jeden. Pani uwaga niewątpliwie musi skupiać się bardziej na młodszej pociesze, czego synek najzwyczajniej w świecie nie chce zaakceptować i się z tym pogodzić. W tej sytuacji nie ma jednoznacznego rozwiązania, na pewno jednak warto mieć uwagę na synka, który z pewnością cierpi z tego powodu, że na pewno przestała go Pani kochać, skoro "znalazła" sobie Pani nowy skarb. Drogą internetową nie da się podpowiedzieć adekwatnych sposobów postępowania, dlatego sugerowałbym konsultację psychologiczną, która mogłaby Panią nauczyć "podzielności uwagi" między obojgiem pociech. Nie można też zapominać o roli ojca, który w naturalny sposób mógłby obecnie przejąć opiekę nad synem i dać mu ten skrawek uwagi, którego mu brakuje z Pani strony.

Pozdrawiam.