Jak pomóc dziecku zaakceptować siebie?

Jak pomóc 6 letniemu dziecku. Dziecko chodzi do zerówki (13 osób w grupie). Syn jest dużo niższy i drobniejszy od pozostałych dzieci z grupy. Bardziej pasuje do 4 latków. Dzieci coraz częściej dokuczaja mówiąc na syna maluszek, mały, jesteś mniejszy, przesuń się maluszku, jesteś wolny. Syn mi zadaje pytanie czemu jest taki mały itp. Mówi że jest najniższy i najmłodszy z grupy. Ostatnio lubi się bawić tylko z dwiema koleżankami które jemu nie dokuczaja chociaż wcześniej lubił bawić się z chłopcami. Widzę że bardzo go to męczy. Ciągle się pyta kto z rodziny jest wyższy a kto niższy kto młodszy kto starszy. Odreagowuje na swojej młodszej siostrze. Jest bardzo bystrym i mądrym chłopcem. Staram się wspierać syna. Szukam książek dla dzieci które poruszają takie problemy. Proszę o radę jak powinnam rozmawiać, jak pomóc. Wiem że nie jestem wstanienie uchronić od całego świata ale chce żeby syn się zaakceptował takim jakim jest. Żeby pomóc zbudować poczucie własnej wartości.

Dzień dobry, rozumiem pani zatroskanie sytuacją synka w zerówce i chęć pomocy. To właśnie na rodzicach spoczywa obowiązek wspierania rozwoju dziecka w dzieciństwie oraz uczenie go budowania poczucia własnej wartości. Z niskim wzrostem synka nic nie możemy zrobić, poza akceptacją jego wyglądu przez najbliższe otocznie (rodziców, dziadków, ciocie). Nie wolno pozwalać sobie, ani nikomu innemu, na żarty, pytania w rodzaju "kiedy urośniesz" lub "gdzie byłeś jak dawali wzrost". Natomiast to co warto i należy zrobić, to poszukać wraz z synkiem jego mocnych stron. Czegoś w czym jest bardzo dobry, co być może przewyższa umiejętności rówieśników w tym obszarze. To nie może być budowane na domysłach (ładnie opowiadasz, piszesz, a tak nie jest), lecz musi odpowiadać rzeczywistości. Na pewno pani synek posiada wiele takich umiejętności, które mogą stać się powodem do dumy z siebie. A także pani z synka, co warto wyrażać do dziecka, poprzez nazywanie konkretnej czynności i podkreślanie sposobu jej wykonania. Należy podkreślać nawet bardzo drobne czynności i stopniowo budować zaufanie synka do swoich umiejętności. Jest to proces, który trwa od dzieciństwa przez całe życie, gdyż adekwatne poczucie własnej wartości można budować w każdym wieku. Natomiast warto zapoczątkować ten proces w dzieciństwie. Życzę powodzenie i pozdrawiam panią serdecznie. Elżbieta Schabowska