Problemy zdrowotne po zaprzestaniu biegania

Witam. Od blisko 3 lat mam problem z sercem, ciśnieniem i ogólnie ze stanem zdrowia. Stwierdzono mi nadciśnienie. Waha się ono od 140/90 do 200/130. Mam 23 lata. Kiedyś bardzo dużo biegałem. Blisko 15km dziennie w biegu. Dostałem kontuzji i zakończyłem bieganie. Po tym zaczęły się problemy zdrowotne. Często czuję kłucie w sercu, mam zawroty głowy, a niedawno znalazłem się w szpitalu z rozpoznaniem zapaści. Lekarze nic z sercem nie stwierdzają. Co robić? Miałem EKG, ECHo itp.

Witam serdecznie. Podstawowym elementem w terapii oraz w pozbyciu się dyskomfortu jest ustabilizowanie ciśnienia tętniczego. Zwyczajowo mówi się o zmianie trybu życia jako terapii uzupełniającej leczenie farmaceutykami. W tym przypadku jednak myślę, że nie ma z tym problemu. Konieczne jest odpowiednie leczenie.

Nadciśnienie jest jedną z wielu chorób z grupy psychosomatycznych. Oznacza to, że przyczyną choroby są zarówno czynniki biologiczne np. uwarunkowania genetyczne, zaburzenia pracy serca, dieta itp jak i czynniki psychologiczne, głównie stres. Zaprzestanie biegania długodystansowego nagle i to z powodu kontuzji dająct brak poczucia wpływu to bardzo duży stres. Pomocna od str czyników psychologicznych jest nauka relaksacji, trening relaksacji Jackobsona i Schultza