Przewlekła depresja a oczekiwanie na psychoterapię

Witam. Choruję na depresję od 7 lat. Ostatnio zaczęłam studia w obcym mieście i myślałam że nie będzie problemów z rozpoczęciem psychoterapii (mam we wskazaniach na karcie wypisu po ostatnim pobycie w szpitalu). Niestety okazało się, że najwcześniejszy możliwy termin jest za 8 miesięcy (!), a na prywatne wizyty mnie nie stać. Ta sytuacja mnie załamuje, bo szukam pomocy, ale jej po prostu nie ma... Boję się myśleć co będzie dalej. Jak mam wytrzymać te 8 miesięcy?

Witam, współczuję bardzo. Proponuję zwrócić się z tym pytaniem do dzialu Rzecznika Praw Pacjenta przy regionalnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Być może pomogą Pani w znalezieniu placówki, gdzie okres oczekiwania jest krótszy. Pytanie: jak przetrwać okres oczekiwania może też Pani postawić swojemu lekarzowi leczącemu. Zapewne coś zaproponuje, a zna Panią o wiele lepiej niż ja,. Pozdrawiam ciepło.

Witam,
Sytuacja, w jakiej Pani się znajduje, dotyczy niestety wiele osób. W mieście, w którym Pani aktualnie mieszka może być więcej niż jedna poradnia zdrowia psychicznego, warto poszukać innych, także tych znajdujących się przy szpitalu. Może Pani też spróbować w mniejszych miastach sąsiadujących z Pani miastem, tam często są krótsze kolejki. Może Pani także szukać prywatnych ośrodków terapeutycznych, które proponują tańsze usługi dla studentów. Terapeuci przyjmujący prywatnie otwierają się na możliwości negocjacji kosztów terapii. Może Pani także korzystać z form terapii, w których nie musi się Pani spotykać raz w tygodniu, a np. raz na dwa tygodnie, czy rzadziej (takie rozwiązania proponuje terapia skoncentrowana na rozwiązaniu BSFT, jest skuteczna).
Pozdrawiam
Ewa Czernik