Czy z depresją lub jej objawami można sobie samemu poradzić?

Czy z depresją lub jej objawami można sobie samemu poradzić ? Dzwonilam po lekarzach a oni proponują mi wizytę w lipcu.

Witam,
generalnie to trochę zależy od nasilenia depresji, ale raczej nie byłabym skłonną do zalecania prób radzenia na własną rękę, chociaż są rzeczy które można zrobić tak przynajmniej trochę na własną rękę. Ale jednak depresja jest chorobą, którą trzeba leczyć. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że czas oczekiwania na pomoc w ramach NFZ może być długi, ale warto także przemyśleć inne opcje, być może jeszcze gdzieś szukać pomocy, w dużych miastach są na prawdę spore możliwości. W dużych miastach jak Warszawa, a widzę, ze jest Pani w Warszawy prócz placówek państwowych istnieją także prywatne, które oferują bezpłatną pomoc w ramach umowy z NFZ, może warto takich poszukać i obdzwonić, mam dla Pani taką listę http://www.nfz-warszawa.pl/leczenie/IKTU304/IBUM404170000102/IMSC918123/index.html. Jeśli to nie jest wystarczające być może warto przemyśleć nawet prywatną wizytę u lekarza, częstotliwość tych wizyt nie jest tak duża, więc może warto skontaktować się nawet z lekarzem w praktyce prywatnej w czasie oczekiwania na pomoc w ramach NFZ, szczególnie jeśli objawy depresji są bardzo dokuczliwe. Zawsze warto też pomyśleć o psychoterapii, ta niestety w praktyce prywatnej bywa dość kosztowna, nie znam też dokładniej Pani sytuacji, nasilenia depresji, objawów, ale być może nawet zamiast nie robienia niczego w oczekiwaniu na lipiec, warto byłoby się umówić na jakieś nawet rzadsze konsultacje z psychologiem. Mogę podpowiedzieć Pani jedną lekturę P. Gilbert "Przezwyciężanie depresji" Alliance Press, ale bardzo proszę traktować ja tylko jako wskazówkę tymczasową, warto szukać specjalistycznej pomocy. W razie wątpliwości proszę kontaktować się ze mną bezpośrednio (na maila), chciałabym lepiej poznać Pani sytuację, żeby lepiej doradzić drogę postępowania, tak, żeby była adekwatna dla Pani problemu o którym wiem jednak bardzo niewiele, oraz żeby właściwie zając się Pani problemem, który prawdopodobnie jest poważny (bo depresja jest poważnym problemem), na tyle, że wymaga specjalistycznej pomocy. Pozdrawiam.