Przewlekła depresja spowodowana śmiercią ojca u chłopaka

mam 18 lat. Mój chłopak od czterech lat zmaga się z przewlekłą depresją spowodowaną śmiercią ojca. Pojawia się ona cyklicznie,a okresy jej występowania pokrywają się zazwyczaj z czasem urodzin i rocznicy śmierci ojca czy podczas świąt. Gdy pojawia się nawrót choroby on ma wątpliwości co do swojego uczucia i jakiegokolwiek działania. Depresja znów wraca, a on uważa, że nie ma już nadziei i podejmuje decyzje o rozstaniu. Jak powinnam się zachować?

Czy chłopak jest w psychoterapii? To pomogłoby mu nie tylko radzić sobie z depresja, jej objawami i emocjami, ale także pozwoliłoby przepracować przedłużający się okres żałoby i poczucia straty.
Leczenie i zmiana jest konieczna, zarówno dla chłopaka jak i dla Pani.

Witam Panią serdecznie. Rzeczywiście objawy, które Pani opisała wskazują na zaburzenia depresyjne u Pani chłopaka. Być może są one wywołane śmiercią ojca, może też mają jeszcze jakieś dodatkowe przyczyny. Metodą leczenia takich dolegliwości jest psychoterapia. Należałoby więc znaleźć doświadczonego psychologa - psychoterapeutę. Mamy wiele metod psychoterapii. Ja polecam szczególnie psychoterapię psychodynamiczną lub analityczną. Podejmując leczenie Pani chłopak będzie miał okazję doświadczyć zablokowanych uczuć związanych prawdopodobnie z niezakończonym procesem żałoby. W konsekwencji jego objawy powinny ustąpić. Sądzę, że Pani chłopak jest niewiele starszy od Pani. Tak młody wiek jest bardzo dobry do podjęcia terapii, ponieważ osobowość nie jest jeszcze w pełni ukształowana i podlega zmianie, dojrzewa. Proszę więc namówić chłopaka na leczenie. Jeżeli by nie chciał podjąć terapii radziłabym, żeby Pani to zrobiła, gdyż negatywne skutki jego depresji dotyczą niestety Pani. Myślę, że terapia pomogłaby Pani lepiej radzić sobie ze swoimi uczuciami w tej niełatwej sytuacji. Pozdrawiam serdecznie. Małgorzata Danielewicz

Dzień dobry.

Opisany przez Panią stan chłopaka wskazywałby na nieprzeżytą żałobę po ojcu. Być może jednak nawracający depresyjny nastrój wynika z innych, głębszych przyczyn, które wyjaśniałyby podejmowanie decyzji o rozstaniu z Panią.
W tej sytuacji sugerowałbym namówienie go na skorzystanie z pomocy specjalisty, jednak nie zapomniałbym też o rozmowie z chłopakiem i podzieleniem się z nim Pani odczuciami i obciążeniem emocjonalnym związanym z jego cyklicznymi decyzjami o rozstaniu. Warto również, by Pani również rozważyła skorzystanie przynajmniej z konsultacji psychologicznej.

Pozdrawiam.

Dzień dobry, jeśli to możliwe porozmawiać z chłopakiem o pójściu do psychiatry, który może pomóc w leczeniu depresji. Psychiatra zdiagnozuje objawy, występujące u pani chłopaka i poradzi, czy potrzebna jest także psychoterapia. Jednak kontakt ze specjalistą jest konieczny. pozdrawiam

Przyczyny objawów występujących u Pani chłopaka mogą być bardzo różne. Oczywiście na pierwszym planie pojawia się śmierć ojca, ale... wcale tak nie musi być, lub jest to śmierć ojca + jeszcze inna przyczyna. W takich przypadkach potrzeba dużego wglądu w siebie, analizy. Dlatego tez radziłabym udać się do psychologa, który wspólnie z Pani chłopakiem przeanalizuje całą sytuację. Dodatkowo myślę sobie, że warto szczerze rozmawiać. Jako osoba bliska, może Pani być bardzo pomocna w ciężkich dla Pani chłopaka chwilach.