Pytanie dotyczące celów w terapiii psychodynamicznej

Witam,mam pytanie dotyczące celów w terapii psychodynamicznej.Za kilka sesji kończę ter.behawioralno-poznawcza i celami była zmiana jakiegoś złego zachowania lub całkowita eliminacja(np.autoagresja).A jak to wygląda w przypadku psychodynamicznej?Dodam,że zaczynam drugą terapię bo potrzebuję przeprawic się przez dzieciństwo.Beh-pozn tego mi nie da..mam rozpoznanie borderline.Sama przeprawa przez przeszlosc może być celem?Proszę mi podać jeszcze jakiś inny przykład..tylko przykład. Dziękuje.

Pani diagnoza wiąże się z określonymi objawami, powoduje cierpienie. Proszę się zastanowić, co Pani dokucza, przeszkadza, boli, co Pani chciałaby wyeliminować lub osiągnąć - to wszystko są cele, Pani cele. Chce Pani przepracować swoje dzieciństwo, z pewnością nie z czystej ciekawości, ale żeby osiągnąć trwałą poprawę stanu zdrowia - na czym ta poprawa miałaby polegać dla Pani?Proszę się nie stresować samym wyznaczaniem celów - to jest proces dynamiczny, w ciągu terapii może się to zmienić. Lecz nazwanie tego, co Pani chciałaby osiągnąć, musi wyjść od Pani, bo to jest baza do pracy.
Dobrze, że zdecydowała się Pani na psychoterapię psychodynamiczną, bo jest to najbardziej adekwatny nurt w przypadku leczenia zaburzeń osobowości. Proszę jednak mieć świadomość, że jest to proces długoterminowy.

Pani cele zostaną pewnie przefotmulowane na język teorii dynamicznej. Ma Pani kilka "złych" nawyków po terapii CBT:) proszę pójść z czystą głową na konsultacje, nadzieja jest czymś istotniejszym w terapii niż skonkretyzowany cel. Powodzenia!