Relacja z kolegą introwertykiem

Witam mam kolegę, który jak podkreśla jest introwertykiem zawsze jak zrobię coś co mu akurat nie pasuje (ciężko stwierdzić co to może być ponieważ mało mówi) jak już mu nacisnę na odcisk znęca się nie odzywając się i okazując obojętność z tego co słyszałam tak samo robi z synem. Nie chce rozmawiać na ten temat zawsze mówi ale o co chodzi. Jak zrozumieć tok myślenia takiej osoby? Jak się do tego wszystkiego odnieść czekać jak zawsze aż przejdzie? Jest po rozwodzie

Różnice temperalntalne i osobowościowe często bywają utrudnieniem w relacji. Czasem jednak podobne tłumaczenie może być "wymówką". Warto przyjrzeć się temu, co Pani odpowiada w tej relacji i co Pani mogłaby zrobić, by lepiej się z niej odnajdować, a także czy- zakładając, że nic się nie zmieni- chce Pani kontynuować tą znajomość w tym stopniu zażyłości?

Szanowna Pani,

może Pani sięgnąć po lekturę dotyczącą różnic temperamentu i przeczytać o introwertykach oraz porównać, na ile jest to zbieżne z zachowaniem kolegi. Myślę, że taka lektura podsunie także Pani "metody postępowania" bo mówi, co introwertyk lubi a czego nie lubi.

Równocześnie warto rozważyć, czy wobec zachowania kolegi chce z nim Pani utrzymywać kontakt oraz z jakiego powodu jest on dla Pani ważny. Będzie to pomagało Pani odnajdywać motywację i cierpliwość podczas jego trudnych dla Pani zachowań. Zawsze jednak warto porozmawiać i ustalić z kolegą, jakie jego zachowania są dla nas do przyjęcia a jakich absolutnie nie akceptujemy i na tej podstawie wspólnie ustalić zasady rządzące Państwa relacją.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org