Rola adrenaliny podczas eskcytacji i lęku

Czy adrenalina/noradrenalina odgrywa dużą rolę w motywacji do czegoś np. ,,jutro muszę zrobić to jak najlepiej, i będzie dobrze''( optymistyczne myślenie)? czy bardziej następuje jej wyrzut w stanach lęku i niepokoju i strachu? bo zawsze mnie to interesowało dlaczego ta sama adrenalina powoduje i lęk i podniecenie/podekscytowanie? z góry dziękuję za odpowiedz, Pozdrawiam.

Witam. Zdaje sie, że chemicznie to jest właśnie tak jak Pan pisze, że czy to lęk czy podniecenie to wydzielają się te same hormony czy inne substancje w mózgu. Natomiast na poziomie emocjonalnym jest różnica w przeżywaniu i odczuwaniu poszczególnych emocji.
Magdalena Brabec

Witam
Adrenalina odpowiada za działanie, jak np się czegoś boimy, przestraszymy, jesteśmy podekscytowani. Wpływa na siłę mięśni i na podejmowanie decyzji. W dzisiejszych czasach nie poluje się już z dzidą i nie biega po lesie, ale żyjemy w równie ekscytującej betonowej dżungli gdzie ciągle coś się wydarza.
anna suligowska