Rozplanowanie dobowe posiłków

Jak rozplanować posiłki, gdy moja praca fizyczna wynosi 3h dziennie, o 5.00, 15.00 i 18.30 polegająca na obrządku w gospodarstwie, o której zjeść kolację i śniadanie aby zredukować wagę? w których posiłkach umieścić węglowodany aby proces był trwały i ile porcji? mam 28 lat, 170cm 58kg cel utrata 3kg, aktywność fizyczna średnia, stosuję dietę 1500 1600 kcal.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Trudno określić dokładne dzienne zapotrzebowanie energetyczne w tym przypadku, bez informacji o płci, jednak szacunkowo wynosi ono ok. 2000kcal.Zalecałabym więc dietę ok 1800kcal. Dzienny jadłospis powinien składać się z 5 posiłków spożywanych w odstępach czasowych ok. 4h. Ostatni posiłek najlepiej zjeść ok 3h przed snem. Każdy posiłek powinien składać się z węglowodanów złożonych (pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa), białka (szczególnie białko zwierzęce z chudych gatunków zwierząt, produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu) i tłuszczów roślinnych (oliwa z oliwek, oleje dodawane na surowo np. do sałatek w ilości 1-2 łyżek/ dzień, orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika). Warto zwiększyć spożycie warzyw i owoców, a wyeliminować wszelkiego rodzaju słodycze, kaloryczne przekąski, żywność przetworzoną, tłuste potrawy itp. Dobrze byłoby realizować dodatkowo wybrany rodzaj aktywności fizycznej - bieganie, dowolny sport, gimnastyka itp. ok 2razy w tygodniu po 30 min. Zastosowanie się do zaleceń pomoże osiągnąć cel w sposób stopniowy i trwały.
pozdrawiam