Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rozstępy na udach i piersiach i wrócenie do wagi sprzed kontuzji

Witam chodzę do drugiej klasy gimnazjum, mam 155 cm wzrostu ,ważąc 57 kg . Mam rozstępy w wewnętrznej części ud i na piersiach ,a pro po piersi ,nie podoba mi się ich wielkość. Powinnam schudnąć ,wiem o tym ,ale cóż nie wiem jak ,tyle się słyszy o tych dietach , ale ja stoję w martwym punkcie , chciałabym powrócić do wagi 43 kg . Przez kontuzje sportową ,nie ćwiczyłam cały rok oraz dużo jadłam . Pomóżcie ,chcę znów wyglądać normalnie !
KOBIETA ponad rok temu

Mity na temat grzybów trujących

Roma Wojtewicz Dietetyk, Poznań
77 poziom zaufania

Witam
Rozstępy są wynikiem szybkiej zmiany kształtu ciała, przez co ich usunięcie jest możliwe tylko dzięki specjalnym preparatom typu kremy, żele itp.
W kwestii diety polecam wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i zwiększenie, w miarę możliwości aktywności fizycznej.
Warto wprowadzić 5 posiłków dziennie. Jednocześnie jednak wśród tych posiłków przeważać powinny zdrowe produkty - spośród produktów zbożowych są to przede wszystkim pełnoziarniste makarony, pieczywo i brązowy ryż. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso (głównie drób) i ryby. Cenne w diecie jest też mleko i produkty mleczne obfitujące w wapń, który wspomaga rozwój kości.
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych (lub gotowanych na parze) warzyw i owoców - są one bogate w witaminy i składniki mineralne, a także zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit i daje uczucie sytości.

0
Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz
36 poziom zaufania

Witam serdecznie. Rozumiem Pani irytację. W Pani wieku dbanie o wygląd ma ważne znaczenie. Polecam sprawdzenie swoich wymiarów na siatkach centylowych - nie wypadają najgorzej. Ale trzeba uświadomić sobie bardzo ważną rzecz - wciąż Pani organizm się rozwija, zachodzą zmiany w układzie kostnym, hormonalnym. Dlatego wprowadzanie zmian w żywieniu w celu powrotu do satysfakcjonującej masy ciała powinno być ostrożne i...powolne. Szybkie chudnięcie źle wpłynie m.in. na stan skóry. Jadłospis powinien być wcześniej zaplanowany, urozmaicony, pełnowartościowy i przede wszystkim składający się z 5-ciu posiłków. Należy unikać słonych produktów i soli, płynów o działaniu odwadniającym (kawa, herbata, alkohol), pić dużo niskosodowej wody, oraz jeść więcej zielonych warzyw. W celu poprawy kondycji skóry trzeba zadziałać w trzech sferach na raz: żywieniowej, fizycznej (urozmaicony ruch), kosmetycznej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy