Silna zazdrość u chłopaka

problem z chłopakiem. od kilku miesięcy martwię się o swojego chłopaka. mianowicie stał się na tyle zazdrosny,ze męczy mnie psychicznie. odwołuje sie do przeszłosci wymysla na mnie rzeczy dochodzi nawet do wyzwisk a potem przeprasza. tłumaczy sie ze to przez problemy z jego ojcem alkoholikiem, ale nie jestem pewna. podczas awantury nie jest sobą. czy wizyta u psychologa byłaby wskazana? ja niestety jestem na skraju wytrzymałości. dodam ze chłopak ma 33 lata.

Witam serdecznie,
Trudno jest ocenić, skąd może wynikać problem z zazdrością Twojego chłopaka. Wspomniałaś, że ma problemy z ojcem alkoholikiem. Możliwe więc, że występuje u niego syndrom DDA. Dorosłe dzieci alkoholików mają często zaniżone poczucie własnej wartości, pragną mieć kontrolę nad wszystkim, wciąż szukają zwiastunów złego - te wszystkie czynniki mogą powodować nadmierną zazdrość.
Pytasz, czy wizyta u psychologa byłaby wskazana - myślę, że tak. Przede wszystkim po to, by Twój chłopak poznał mechanizmy swojego zachowania oraz nauczył się je kontrolować.
Pozdrawiam

martwienie sie o chlopaka nikomu nie pomoze...natomiast kazde z Was moze pomoc sobie.jesli jest Pni na skraju wytrzymalosci, to warto przyjrzec sie z terapeuta dlaczego wybrala Pani takiego chlopaka i z czym w Pani to rezonuje oraz jak sobie radzic z roznymi zachowaniami, jak sie bronic asertywnie i jak najlepiej zaspakajac wlasne potrzeby.czesto, jesli jedna osoba w parze zaczyna ze soba pracowac a partner widzi u niej korzystne zmiany, to po jakims czasie sam idzie na terapie.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam... z treści Pani listu wynika jasno, że bez wizyty u psychologa (psychoterapeuty) się "nie obejdzie". Zmiana zachowania Pani partnera (raczej młodego mężczyzny niż chłopca) nastąpiła kilka miesięcy temu, bez żadnych widocznych dla Pani powodów - nic Pani o nich nie wspomina. Przykro to pisać, ale opisywana zmiana zachowania może także wynikać z pogorszenia zdrowia fizycznego - często zmiany w zachowaniu bywają pierwszą oznaką przebiegającej w utajeniu choroby... Proszę więc nie zlekceważyć tego objawu i skorzystać z porady jeżeli nie psychologa (na to Pani partnerowi może się być trudno zdecydować), to na pewno lekarza pierwszego kontaktu.Pozdrawiam.

Witam. Zachowanie partnera może być spowodowane przekonaniami powstałymi na podstawie obserwacji otoczenia, np. jeśli moi rodzice/ rodzeństwo/ przyjaciele są sobie niewierni, to dlaczego mój związek miałby być wyjątkowy? Takie zachowanie zapewne wynika z niskiego poczucia własnej wartości (warto pomyśleć skąd się ono wzięło?). Czasami bardzo zazdrośni partnerzy sami są niewierni i przypisują to zachowanie drugiej osobie. Istnieje także zaburzenie nazywane "Zespołem Otella", które charakteryzuje się ogromną zazdrością, potrzebą kontroli, brakiem zaufania i wymyślaniem niestworzonych historii o tematyce zdrady.
Po pierwsze proszę porozmawiać ze swoim partnerem i wyjaśnić mu, że absolutnie nie akceptuje Pani takich zachowań oraz że psują one Państwa relacje i mogą doprowadzić do rozpadu związku. Proszę przypomnieć, że partnerzy powinni obdarzać się zaufaniem, bez tego związek długo nie przetrwa. Jeżeli nie nastąpi zmiana zachowania proponuję udać się do psychologa.