Witam serdecznie,
Trudno jest ocenić, skąd może wynikać problem z zazdrością Twojego chłopaka. Wspomniałaś, że ma problemy z ojcem alkoholikiem. Możliwe więc, że występuje u niego syndrom DDA. Dorosłe dzieci alkoholików mają często zaniżone poczucie własnej wartości, pragną mieć kontrolę nad wszystkim, wciąż szukają zwiastunów złego - te wszystkie czynniki mogą powodować nadmierną zazdrość.
Pytasz, czy wizyta u psychologa byłaby wskazana - myślę, że tak. Przede wszystkim po to, by Twój chłopak poznał mechanizmy swojego zachowania oraz nauczył się je kontrolować.
Pozdrawiam
martwienie sie o chlopaka nikomu nie pomoze...natomiast kazde z Was moze pomoc sobie.jesli jest Pni na skraju wytrzymalosci, to warto przyjrzec sie z terapeuta dlaczego wybrala Pani takiego chlopaka i z czym w Pani to rezonuje oraz jak sobie radzic z roznymi zachowaniami, jak sie bronic asertywnie i jak najlepiej zaspakajac wlasne potrzeby.czesto, jesli jedna osoba w parze zaczyna ze soba pracowac a partner widzi u niej korzystne zmiany, to po jakims czasie sam idzie na terapie.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza
Witam... z treści Pani listu wynika jasno, że bez wizyty u psychologa (psychoterapeuty) się "nie obejdzie". Zmiana zachowania Pani partnera (raczej młodego mężczyzny niż chłopca) nastąpiła kilka miesięcy temu, bez żadnych widocznych dla Pani powodów - nic Pani o nich nie wspomina. Przykro to pisać, ale opisywana zmiana zachowania może także wynikać z pogorszenia zdrowia fizycznego - często zmiany w zachowaniu bywają pierwszą oznaką przebiegającej w utajeniu choroby... Proszę więc nie zlekceważyć tego objawu i skorzystać z porady jeżeli nie psychologa (na to Pani partnerowi może się być trudno zdecydować), to na pewno lekarza pierwszego kontaktu.Pozdrawiam.
Witam. Zachowanie partnera może być spowodowane przekonaniami powstałymi na podstawie obserwacji otoczenia, np. jeśli moi rodzice/ rodzeństwo/ przyjaciele są sobie niewierni, to dlaczego mój związek miałby być wyjątkowy? Takie zachowanie zapewne wynika z niskiego poczucia własnej wartości (warto pomyśleć skąd się ono wzięło?). Czasami bardzo zazdrośni partnerzy sami są niewierni i przypisują to zachowanie drugiej osobie. Istnieje także zaburzenie nazywane "Zespołem Otella", które charakteryzuje się ogromną zazdrością, potrzebą kontroli, brakiem zaufania i wymyślaniem niestworzonych historii o tematyce zdrady.
Po pierwsze proszę porozmawiać ze swoim partnerem i wyjaśnić mu, że absolutnie nie akceptuje Pani takich zachowań oraz że psują one Państwa relacje i mogą doprowadzić do rozpadu związku. Proszę przypomnieć, że partnerzy powinni obdarzać się zaufaniem, bez tego związek długo nie przetrwa. Jeżeli nie nastąpi zmiana zachowania proponuję udać się do psychologa.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zazdrość o chłopaka i agresja – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zazdrość o swojego chłopaka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zazdrość chłopaka o byłego partnera – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zazdrość o partnera u 21-latki – odpowiada Mgr Agnieszka Bartczak
- Silna zazdrość o partnerkę wywołana niską samooceną – odpowiada Mgr Agnieszka Glica
- Chorobliwa zazdrość chłopaka o kontakty z kolegami – odpowiada mgr Edward Jakubowicz
- Silna zazdrość o chłopaka – odpowiada Mgr Agata Kulpa-Kulpińska
- Zazdrość, awantury i prowokowanie sprzeczek przez chłopaka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zazdrość o dziewczynę i częste kłótnie – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Chorobliwa zazdrość u chłopaka po 3 miesiącach związku – odpowiada Mgr Magdalena Golicz