Silny stres na lekcjach języka obcego

Witam, chodzę do drugiej klasy liceum, i mój problem zaczyna się na lekcjach angielskiego i włoskiego. Mimo, że radzę sobię dobrze w obydwu tych językach, zawsze przed odpowiedzią, (pytanie wężykiem) jestem panicznie zestresowany, zaczynam się pocić, wszystkie myśli uciekaja z głowy, wtedy mam problemy z rozmową i wychodzi na to, że nie umiem rozmawiać po angielsku. Jak zmniejszyć stres przed pytaniem?
ponad rok temu

Witam
Czy opisane objawy dotyczą tylko odpowiedzi na tych lekcjach?
Warto zbadać, czego dotyczy stres, bo jak rozumiem nie chodzi o brak wiedzy i kompetencji językowych, ale raczej o stres związany z publicznym wystąpieniem. Dlatego istotne jest, dlaczego pojawia się tylko na tych lekcjach...Czy stres dotyczy wystąpieniem przed jakąś konkretną osobą (np.nauczycielem), czy też przed całą grupą.A może sposób odpowiedzi(wężyk) jest jakoś dla Ciebie dyskomfortowy? Być może w jakiś szczególny sposób istotne są właśnie te lekcje...Stres niekoniecznie musi zawsze być związany z lękiem, czasem stresujemy się, gdy chcemy przed kimś wyjątkowo dobrze wypaść, właśnie dlatego, że ten ktoś jest dla nas wyjątkowo ważny....
To wszystko są oczywiście hipotezy - aby zbadać przyczyny Twoich reakcji musiałabym mieć więcej danych. Niemniej jednak warto, abyś zastanowił się nad przyczyną. Co do radzenia sobie ze stresem, to jak pisałam powyżej, pierwszy krok to uświadomienie sobie o co lub o kogo tak naprawdę chodzi. Mogę oczywiście zaproponować Ci kilka technik - mówienie w myślach uspakajających słów ( Jestem przygotowany. Jestem w tym dobry itd...), wyobrażenia siebie płynnie odpowiadającego i nagradzanego przez nauczyciela oraz zdobywającego uznanie wśród kolegów i koleżanek...
Jednak najistotniejsze wydaje się zbadanie przyczyny stresu. Jeśli możesz napisz coś więcej na temat samego stresu-czego tak naprawdę się obawiasz, wtedy skuteczniej będę mogła Ci coś zaproponować.

Dzień Dobry,

Polecałabym Ci przed każdymi zajęciami techniki relaksacyjne, głębokie i przeponowe oddychanie, jak również regularną aktywność fizyczną (do zmęczenia organizmu).

Są to metody proste i nie doceniane, ale jakże skuteczne...

Życzę Ci lekkości na zajęciach,
Irena Mielnik-Madej