Skrócone wędzidełko podjęzyczkowe u 2,5-latka

Czy moge zakupic synowi (2,5 lat) taki smoczek na pionizacje języka- płydka przedsionkowa. Syn ma lekko skrócone wędzidełko podjęzyczkowe. Chodzi do logopedy, w domu cwiczymy pionizację języka. Czy warto kupic tą płydke. czytałam w necie ze daje to dobre efekty. Jest to drogie ale chciałabym to zakupic. Dziękuje za odpowiedz.

Witam. Płytka przedsionkowa likwiduje nieprawidłowy nawyk oddychania przez usta, służy jako przyrząd do ćwiczeń przy słabej pracy mięśnia okrężnego ust. Płytka zapobiega wysuwaniu języka przez przednie zęby, pomagając w leczeniu zgryzu otwartego, jest też skutecznym narzędziem w leczeniu niektórych form tyłozgryzu. Jednakże nie pomaga w przypadku skróconego wędzidełka podjęzykowego - tu najbardziej zalecane jest podcięcie wędzidła.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Witam

Myślę, że w tym przypadku płytka nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Jeśli ćwiczenia nie usuwają problemu to najlepiej jest zdecydować się na podcięcie wędzidełka. Brzmi to może przerażająco, ale zabieg trwa kilka sekund i nie jest bolesny. Lekarz znieczula miejscowo i dokonuje nacięcia.
Proszę udać się do zaufanego laryngologa.
Po podcięciu należy kontynuować ćwiczenia, ponieważ wędzidełko może ponownie zarosnąć.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl