Smak i wygląd kaszy ekologicznej

Kupiłam kaszę jaglaną ekologiczną, jednak jest ona bledsza (mniej żółta) od zwykłej i również mniej intensywna w smaku. Dlaczego tak może być?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Powodów po temu może być kilka jak choćby różnica w odmianie czy warunkach uprawy wpływających na wygląd i smak zboża. Niestety przyczyną może być także fakt, że kasza ta nie jest świeża i z czasem zmieniła się jej barwa i intensywność smaku (będzie o tym świadczyła dodatkowo wyczuwalna goryczka). Żywność ekologiczna choć uprawiana bez pestycydów jest dużo droższa i w związku z tym często bardzo długo siedzi na półkach sklepowych zanim trafi do naszej kuchni, zdaża się więc, że kupujemy ją już starą i zwietrzałą. Również eleganckie opakowania choć bardziej zachęcają do zakupu zdecydowanie gorzej chronią żywność przed szkodliwym działaniem powietrza i światła niż te stosowane do żywności konwencjonalnej. Wybierając żywność ekologiczną warto szczególnie zwracać uwagę na jej świeżość (choćby po dacie przydatności do spożycia), sposób opakowania (polecane są opakowanie szczelne, nieprzeźroczyste, nieprzepuszczające powietrza) oraz sposób przechowywania w sklepie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Spożywanie kaszy gryczanej, ryżu brązowego i kaszy jaglanej

Witam. Ile razy w tygodniu można spożywać kaszę gryczaną, ryż brązowy lub kaszę jaglaną. Które z nich właściwie są zasadotwórcze, a które kwasotwórcze, gdyż w Internecie jest pełno sprzecznych ze sobą informacji. Czy można jeść je na zmianę? Np. poniedziałek - gryczana, wtorek - ryż brązowy, środa - jaglana i reszta tygodnia znowu według wcześniejszej kolejności? Mówi się, że kasza gryczana źle wpływa na układ pokarmowy? Proszę o szczegóły. Dziękuje
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Kasze są z zasady kwasotwórcze, jedne mniej inne bardziej. Wyjątkiem jest kasza jaglana, która jest zasadotwórcza. Ryż brązowy i kasza gryczana są kwasotwórcze, przy czym kasza mniej. Zalecenia mówią o codziennym spożywaniu min 5 porcji produktów zbożowych, a do takich z pewnością należą wymienione przez Pana produkty. Jak najbardziej można stosować je naprzemiennie, im jadłospis jest bardziej urozmaicony, tym lepiej. Kasza gryczana to produkt bardzo odżywczy, zawiera dużo błonnika, witamin i minerałów. Na pewno muszą na nią uważać osoby, które mają problemy z przewodem pokarmowym, w związku z czym zalecana jest dla nich dieta lekkostrawna. W innym przypadku, spożywanie kaszy nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Kolor kaszy jaglanej

Dlaczego kasza jaglana różni się kolorem? Widziałam dziś w sklepie kaszę dwóch różnych firm. Jedna kasza pochodziła z Ukrainy i była bardziej blada, druga zaś z Polski i była bardziej żółta. Czy kolor kaszy ma znaczenie i moze świadczyć o jakości produktu?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam, przypuszczam że różne kolory to raczej sprawa gatunkowa i różnego rodzaju prosa, które było użyte, ale to oczywiście tylko przypuszczenie, nie widzę tych produktów, wiec trudno mi się odnieść do cech jakościowych.
Pozdrawiam
www.dietoterapia.waw.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty