Spanie z uniesionymi rękoma

Podczas snu bardzo często śpię z uniesionymi rękoma i gładzę wewnętrzną stronę ręki na wysokości łokcia, po czym się drapie w tym miejscu. Wszystko się dzieje podczas snu, nieświadomie. Jakie mogą być tego przyczyny? Brat ma to samo.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Trudno mi zdiagnozować opisywany objaw na podstawie tak krótkiego opisu.
Wykonywanie określonych ruchów tuż przed zaśnięciem może mieć charakter wyuczonego rytuału, związanego z zasypianiem.
Wówczas nie powoduje to problemów ze snem.

Wykonywanie złożonych ruchów, towarzyszących marzeniom sennym może towarzyszyć chorobom ośrodkowego układu nerwowego (są to tzw. parasomnie snu REM). Zazwyczaj polegają na wykonywaniu dość spektakularnych, gwałtownych ruchów (np. ucieczka, uderzenie śpiącej z pacjentem osoby), towarzyszy temu uczucie lęku lub gniewu. Pacjent może np. śnić, że został napadnięty i ,,bronić się". Wówczas wskazana jest konsultacja psychiatryczna i neurologiczna.