Sposoby na poprawę procesów myślowych, dedukcyjnych, pamięciowych i logicznych u małego dziecka

Witam Pytanie z dziedziny psychologii. Czy są jakieś sposoby, ćwiczenia na zwiększenie, poprawę procesów myślenionych, dedukcyjnych, pamięciowych, logicznych u dwu czy 3 albo 4 letniego dziecka? A może maluch rodzi się już z pewnymi cechami, zdolnościami, na które nie mamy większego wpływu?

Z pewnymi cechami ludzie się rodzą (np temperament jest cechą wrodzoną), jednak rozwój np funkcji poznawczych czy zdolności można w pewien sposób stymulować. Ogólnie rzecz ujmując można stymulować rozwój, ale w zakresie możliwości dziecka (np. ktoś, kto urodził się bez dobrego słuchu i talentu muzycznego raczej nie zostanie wirtuozem skrzypiec niezależnie od tego jak wcześnie i jak dużo będzie ćwiczył, może jednak nauczyć się rytmiki i polubić muzykę- co by się nie zadziało, gdyby nie spróbował. Nie dowiemy się w czym malec jest dobry i co lubi, jeśli nie będziemy mu "podsuwać" różnych aktywności). Dzieci- szczególnie małe- najlepiej zapamiętują w zabawie, podczas eksperymentowania i w relacji z rodzicem (szczególnie adekwatnie chwalone). Często także chętnie powtarzają i potrzebują wielu powtórek udanych eksperymentów i zabaw. Wszelkie wspólne aktywności, w których malec będzie odkrywał prawa rządzące światem, nowe słowa, obrazy i doświadczenia budują jego inteligencję. Warto jednak pamiętać, by nie "przestymulowywać" smyka, zostawić czas na wypoczynek swobodną zabawę, pozostawiać mu obszar kreatywności i inicjowania aktywności.