Dzień dobry!
Dorośli ludzie też różnią się od siebie - niektórzy są bardziej pewni siebie, przebojowi, a inni raczej cisi, zachowawczy, spokojni. Nie ma w tym nic niepokojącego ani dziwnego.
Nie ma powodu, aby stawiać 2-latce za najważniejszy cel rozwojowy, wchodzenia na wysokie zabawki. Proszę spokojnie obserwować córkę, rozpoznawać jej zalety i mocne strony, szczególne umiejętności - a od jej obaw i trudności podchodzić z akceptacją. Jest możliwe, że we własnym tempie i zgodnie z własnymi potrzebami, za jakiś czas odkryje "odważniejsze" zabawy.
A może zdarzały się sytuację, kiedy córka chciała się w coś pobawić, ale usłyszała, że nie wolno, że to niebezpieczne? Być może zdarza się, że w Państwa domu panuje atmosfera nadmiernego strachu, lęku, unikania, spodziewania się niebezpieczeństw? Być może ktoś w Państwa rodzinie ma skłonność do nadopiekuńczości wobec dziecka lub lękowej postawy wobec świata i córka mogła przejąć takie emocje?
Pozdrawiam!
Dzieci czasem obawiają się pewnych rzeczy czy czynności z powodu jakiegoś przykrego lub bolesnego doświadczenia z przeszłości, skojarzenia lub po prostu niepewności. Jeśli dziewczynka przeżywa intensywny strach przed podobnymi przeszkodami (tylko w tym obszarze), ale poza tym jej rozwój psychomotoryczny, werbalny i społeczny nie odbiega od normy, być może nie warto jej zmuszać, tylko dać jej czas na oswojenie swojego strachu?
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak radzić sobie z zachowaniem 16-miesięcznego dziecka? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Czy mogę z dzieckiem wyjść na plac zabaw? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Próby onanizmu u 3-letniej córki – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Dlaczego 4-latek panicznie boi się rówieśników? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Niewielki zasób słów u 2,5-latki – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- Czy takie zachowania córki są normalne w tym wieku? – odpowiada Mgr Agata Majda
- Nienaturalne ruchy ręką u 2-latki – odpowiada Piotr Bochański
- Czy takie zachowania dziecka są normalne? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Lenistwo u 22-letniej córki – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Problemy z wychodzeniem z domu 6-latka – odpowiada Lek. Paweł Baljon