Stres wywołany nową szkołą i ADHD

Czy stres wywołany u dziecka spowodowany nowym środowiskiem szkolnym może objawiać się w postaci ADHD, czy jest to tylko rodzaj "obrony" przed nowym doświadczeniem.

ADHD to nadpobudliwość psychoruchowa z deficytami koncentracji uwagi i jest bardziej źródłem stresu dla innych. Stres jest odpowiedzią na nowe trudne sytuacje.

Dziecko w nowym otoczeniu może wydawać się zdekoncentrowane, rozbiegane, zdezorientowane. Może nie nadążać za nowymi wyzwaniami, nie słyszeć lub nie rozumieć, nie wykonywać poleceń, nie "dopuszczać" do siebie nadmiaru bodźców (bo np. jest tam duży poziom hałasu, do którego nie przywykło). Może też być napięte emocjonalnie, i odreagowywać to napięcie zwiększoną ruchliwością.
ADHD to zaburzenie, które nie pojawia się nagle, jest widoczne na długo przed rozpoczęciem szkoły i widoczne w różnych sytuacjach.
Jeżeli stan nadmiernego pobudzenia dziecka by się przedłużał, proszę skonsultować się z psychologiem dziecięcym - zbada przyczyny i pomoże nauczyć dziecko radzenia sobie ze stresem.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/