Terror w rodzinie

Jak pomóc koleżance, która ma problem w rodzinie? Ma męża, który terroryzuje ją psychicznie, fizycznie jej nie bije ale popycha, szarpię, okazuję jej brak szacunku, i używa słów które nie da się łatwo zapomiec. Mają 2 dzieci, więc ciężko jej podjąc decyzje o odejściu, nie wie co zrobic,boi sie reakcji męża który reaguje bardzo impulsywnie a nawet zna go na tyle że się boi, bo wie że nie pozwoli jej zabrac dzieci. Ona sama uważa że jest nieobliczalny gdy się baaardzo zdenerwuje.jak pomóc ?

Witam serdecznie,
Proszę namawiać koleżankę, żeby szukała pomocy zanim będzie za późno. Proszę jej także powtarzać, że nie zasługuje na takie traktowanie ze strony męża i w każdej chwili może to zmienić. Proszę jej doradzić, aby zadzwoniła na Niebieską Linię (tel. 0 800 120 002, Infolinia Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie) lub zwróciła się do najbliższego centrum interwencji kryzysowej (tam znajdzie pomoc nie tylko psychologa, ale również prawnika).
Pozdrawiam

Działać może tylko koleżanka. Warto jednak, żeby stała za nią jakaś instytucja lub silna osoba, która ja wesprze i w razie czego zadba o nią.
Dobrze by zatem było, by koleżanka poszukała wsparcia wśród bliskich, stworzyła sobie "awaryjny plan" działania, założyła tzw niebieską kartę rodzinie. Przede wszystkim jednak wiedzieć, czego tak naprawdę chce i do czego dąży (jakie byłoby dla niej akceptowalne, najlepsze wyjście z sytuacji), musi być na to zdecydowana, zmotywowana i konsekwentnie wdrażać kolejne kroki.