Trudności z zasypianiem przed ważnymi wydarzeniami w życiu

Mam trudność z zasypianiem w noc poprzedzającą istotne wydarzenia, takie jak wyjazdy, ważne spotkania itp. W poniedziałek czeka mnie jedno z nich i chciałbym się wcześniej porządnie wyspać. Co mogę zrobić, żeby łatwiej zasnąć? Czy są jakieś środki, które mogę zażyć lub inne sposoby, które mogą mi pomóc?

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Jest to często spotykany problem, który w sytuacjach o których Pan pisze może skutecznie przekreślić szansę na zaśnięcie i głęboki sen. Środki nasenne są skuteczne, aczkolwiek mogą prowadzić do uzależnienia i jak większość leków powodują pewne skutki uboczne. Jeśli u Pana problem występuje wyłącznie przed znaczącymi wydarzeniami, proponuje przed snem umiarkowany wysiłek fizyczny (np. dłuższy spacer lub jogging), lekkostrawny posiłek i unikanie przed zaśnięciem jasnego sztucznego światła (np. telefonu komórkowego). W dalszej perspektywie warto poddać analizie myśli, które pojawiają się podczas próby zaśnięcia, najlepiej wspólnie z psychologiem lub terapeutą, który pomoże w pokierowaniu takim procesem.
Życzę powodzenia,
Michał Pyter

Witam Pana. Mam wrażenie, że to co nazywa Pan mianem "istotnych wydarzeń" są to sytuacje, które charakteryzują się napięciem i stresem. Domyślam się, że w każdej z nich bierze Pan udział. Ten aspekt z kolei może być związany z samooceną i poczuciem własnej wartości. Biorąc pod uwagę choćby te dwa aspekty zrozumiałym się stają Pana trudności z zasypianiem. Funkcjonujemy w dwóch rytmach- aktywności na ogół w ciągu dnia i spoczynku w czasie nocy. Pan może ocenić czy te rytmy są u Pana zrównoważone. Jeśli przysłowiowo "zarywamy" noc wykonując czynności wymagające aktywności to przejście w rytm spoczynku nie przyjdzie łatwo. Gdyby się okazało, że ów rytm aktywności i spoczynku ma Pan rozregulowany to potrzebuje go Pan ustabilizować. Odradzam sięganie po leki, zwłaszcza bez konsultacji z lekarzem. Ustabilizowanie aktywności i spoczynku może wymagać czasu oraz być może konsultacji z lekarzem (żeby wykluczyć przyczyny somatyczne np. dzięki przeprowadzonym badaniom) i psychologiem. Pozdrawiam Pana