Uczucie lęku przed zaśnięciem

witam, bardzo się boję zasnąć mam wrażenie ża umre we śnie lub że jakieś straszne węże mnie oplątują. Bardzo się tego boje jak mam sie tego pozbyć? Proszę o szybką odpowiedź

Dzień dobry!

Od jak dawna pojawia się u Pani taki lęk? Jak często? Czy są dni, noce, sytuacje, w których zdarza się zawsze i jest silniejszy? Czy są noce, kiedy nie pojawia się w ogóle lub jest na tyle słaby, że łatwo sobie z nim poradzić? Czy pamięta Pani, kiedy pojawił się po raz pierwszy? Jakimi sposobami radziła Pani sobie z nim do tej pory? Silny lęk np. przed zaśnięciem może wiązać się np. z niedawno przebytą traumą, dużym stresem lub żałobą. To okresy, które są dla człowieka bardzo trudne i mogą być przepełnione wieloma bolesnymi emocjami. Są to jednak okresy i reakcje naturalne i zdarzają się w życiu każdego z nas. Z mijającym czasem, wsparciem najbliższych lęki i smutek słabną i mijają, uczymy się radzić sobie coraz lepiej z trudnym doświadczeniem. Niekiedy jednak jednak tak, że lęki pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, trwają coraz dłużej, nie słabną lub z czasem nasilają się i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Polecam spotkanie z psychologiem i podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!

Proszę Pani,
prosi Pani o szybka odpowiedź co jest w Pani sytuacji zrozumiałe, i odpowiadam starajac się wyjść Pani prośbie na przeciw. Jednak odpowiedź może byc tylko jedna, do rozwiązania takiego problemu potrzebna będzie psychoterapia, a na rozwiązanie będzie potrzeba nieco czasu. Być może istnieje także mozliwość wprowadzenia farmakoterapii, prosze się w tej kwesii skonsultować się z lekarzem psychiatrą, jednak kluczowa formą oddziaływania w przypadku tego rodzaju problemów jest psychoterapia. Proszę o tym pamiętać, zachęcam do poszukania psychoterapeuty. Pozdrawiam.

Lęk jest często sygnałem, że coś się dzieje. Pytanie czy miała Pani jakieś stresy ostatnio? Ważne/trudne wydarzenia? Coś się zmieniło w Pani życiu?
Ważne, by się Pani temu przyjrzała i poszukała przyczyn, kiedy uda się je wyeliminować zniknie też lęk.
Pytanie tez czy ma Pani jakieś inne objawy? Co się dzieje w Pani życiu? Czy ma Pani wsparcie bliskich? Czy jest Pani szczęśliwa? itp

Można także spróbować poradzić sobie na początek treningiem relaksacyjnym (np trening autogenny Shulza).