Uczucie rozdwojenia jaźni

Od dłuższego czasu czuję, że mam jakby drugie ego, drugą jaźń - całkowite przeciwieństwo mnie. Ja kiedyś byłem strachliwy, nieśmiały, niekoleżeński, te drugie ja z kolei jest całkiem przeciwne - dusza towarzystwa, 0 nieśmiałości. Czasem jestem jednym, czasem drugim. Często jak się spotykam z kimś i sobie myślę coś o kimś, że jest fajny, sympatyczny, to w tej samej chwili słyszę jego głos w mojej głowie, mówiący wprost inne rzeczy, przekleństwa wręcz do tej osoby, do której żywię sympatię. Ta druga jaźń jest agresywna, myśląca o zrobieniu czegoś złego, podsuwając mi drastyczne obrazy, w których kogoś zabijam.

Oprócz tego mam problemy z koncentracją, często, bardzo często błądzę gdzieś myślami. Czasem w lustrze widzę strachliwego człowieka, a czasem kogoś pewnego siebie, zbyt pewnego, takim zawsze chciałem być, więc jest(em?). Często są jakieś przeciwstawne uczucia, sympatii towarzyszy gniew do tej samej osoby. Czy może to być rozdwojenie jaźni? Moje dzieciństwo było w miarę trudne, ale nic tragicznego się nie wydarzyło.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam!

Proponuję Panu udać się na wizytę do psychiatry. Warto doprecyzować pewne informacje i zastanowić się nad dalszym postępowaniem. Postawienie wstępnej diagnozy problemu jest możliwe tylko i wyłącznie na podstawie osobistego badania pacjenta. Badanie u psychiatry składa się z zebrania wywiadu (dotyczącego odczuwanych niepokojących objawów oraz informacji na temat przeszłości (dzieciństwo, szkoła, relacje z rówieśnikami, związki, praca, plany na przyszłość) i oceny stanu psychicznego. Wspomina Pan o słyszenie 'głosu' w głowie oraz problemach z koncentracją - są to objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach psychotycznych, dobrze by było, gdyby udał się Pan do specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie!