Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 8 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uczucie smutku i niespełnienia

Witam. Mam 42 lata, jestem mężatką mam 14 letniego syna. Od pewnego czasu czuję ogromny smutek, staram się z nim walczyć, nie poddawać się słabości bo zawsze byłam postrzegana jako silna osoba, radząca sobie z problemami swoimi i innych ale od około roku dzieje się ze mną coś złego. Nie potrafię się cieszyć, wszystko mnie martwi, mam nieustanne poczucie niespełnienia oczekiwań wobec mnie, mam problemy ze snem, przytyłam 9 kg w krótkim czasie i nie wiem jak sobie pomóc.
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Co łączy bezsenność z depresją?

Czy depresja wpływa na zaburzenia snu? Psychiatra dr n. med. Michał Skalski wyjaśnia, jaki jest związek między depresją a bezsennością. Tłumaczy również, jaki charakter ma bezsenność w depresji.

Witam,
opisane przez Panią objawy (długotrwałe obniżenie nastroju, zmiany w rytmie snu i w apetycie, zamartwianie się) mogą wskazywać na depresję, jednak taką diagnozę może postawić lekarz psychiatra po dokładnym wywiadzie.
Sugerowałabym najpierw skorzystanie z konsultacji psychologicznych i ew. podjęcie terapii, dzięki czemu będzie Pani mogła przyjrzeć się obecnej sytuacji życiowej w różnych obszarach (dom, praca, przyjaźnie, dbanie o siebie) i swojemu sposobowi przeżywania. Pisze Pani, że zawsze byla postrzegana jako silna - być może brała Pani zbyt wiele na siebie? Poza tym w życiu Waszej rodziny nastąpiła istotna zmiana - dorastanie syna. To wszystko mogło wpłynąć na Pani aktualny stan, a terapia pomaga porządkować emocje i myśli oraz wprowadzać konstruktywne zmiany. Również z terapeutą może Pani przedyskutować potrzebę konsultacji psychiatrycznych.
Warto także zgłosić się do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania, ponieważ np. problemy z tarczycą mogą dać podobne objawy.

Pozdrawiam,
Ewa Kałuża,

resilience.com.pl.

0

Zachęcam do spotkania z psychologiem, psychoteraputą. Podobne zaburzenia mogą byc zarówno kryzysem, jak i poważniejszymi trudnościami np. depresją. Specjalista zdiagnozuje i zaproponuje odpowiednie formy poradzenia sobie (psychoterapia, konsultacja psychiatryczna i włączenie farmakoterapii, itp).

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy